Wietnamczycy płacili 15 tysięcy dolarów za przerzut ich do Polski. Grupa przestępcza stanie przed sądem

Dziewięć osób zostało oskarżonych o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przerzutem migrantów przez zieloną granicę. W ten sposób nieleganie granicę pokonała ponad setka Wietnamczyków.

Prokuratura Krajowa w Lublinie zakończyła śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej organizującej nielegalną migrację obywateli Wietnamu tzw. „kanałem nadbałtyckim”. Czynności w tej sprawie zostały wszczęte 8 lipca 2016 r. i w całości powierzono je do prowadzenia Wydziałowi Operacyjno – Śledczemu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Trzy miesiące później w Polsce zatrzymane zostały trzy osoby, służby łotewskie zatrzymały kolejnych 5 osób rezydujących na Łotwie, kolejnych zatrzymań dokonano zaś na Litwie.

W toku śledztwa ustalono, że grupa przestępcza działała od 2012 do 2017 roku na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Rosji. Jej członkowie legalnie sprowadzali obywateli Wietnamu drugą lotniczą do Rosji. Następnie osoby te przedostawały się z Rosji przez zieloną granicę na Białoruś, Ukrainę lub Estonię i Łotwę, na Litwę, aby w ten sam sposób dotrzeć do Polski i dalej do krajów Europy Zachodniej. Organizatorzy prowadzili swoją działalność na terytorium Wietnamu, Rosji, Republiki Białoruś, Polski, Niemiec, Francji oraz Belgii. Każdy z nich odpowiadał za poszczególny etap podróży cudzoziemca z Wietnamu do Europy.

Jak ustaliła prokuratura, organizatorami przestępczego procederu byli obywatele Wietnamu przebywający legalnie na terytorium RP, zameldowani w rejonie Warszawy i Wólki Kosowskiej, będącej najliczniejszym skupiskiem mniejszości wietnamskiej w Polsce. Osoby te, poza prowadzeniem działalności przestępczej, posiadały także zarejestrowane działalności gospodarcze zlokalizowane w wielu centrach handlowych, usytuowanych na terenie Wólki Kosowskiej, Warszawy oraz Konina. Dzięki prowadzonej działalności handlowej posiadali liczne kontakty z obywatelami polskimi oraz obywatelami krajów nadbałtyckich, tj. Litwy i Łotwy. Jednorazowy przerzut kosztował 15 tysięcy dolarów.

Śledczy oskarżyli trzech obywateli Wietnamu o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz nielegalne organizowanie innym osobom przekraczania granicy wbrew przepisom. Kolejnych sześć osób odpowie za organizowanie przekraczania granicy. Pierwszym trzem grozi do 10 lat pozbawienia wolności, kolejnym do 5 lat więzienia.

(fot. lublin112)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!