Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wielka Brytania wyśle 350 dodatkowych żołnierzy do Polski

Po żołnierzach amerykańskich do Polski trafią żołnierze z Wielkiej Brytanii. 350 żołnierzy wzmocni obecnych już 100 żołnierzy z wojsk inżynieryjnych, którzy razem z polskimi żołnierzami chronią granicę polsko-białoruską.

W poniedziałek 7 lutego br. minister Mariusz Błaszczak i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace podczas spotkania omówili sprawy dotyczące zagrożeń ze strony Rosji dla Ukrainy i państw Europy Środkowej oraz sytuacji na Białorusi. Jednym z punktów rozmowy były także kolejne etapy współpracy wojskowej pomiędzy Polską i Wielką Brytanią, w szczególności dotyczących rozwoju zdolności Wojska Polskiego w obszarze zbrojeniowym i cyberbezpieczeństwa.

– W listopadzie w Polsce podpisaliśmy list intencyjny dotyczący współpracy, jeżeli chodzi o rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu. Jesteśmy teraz w pracach, które dotyczą przygotowania MoU czyli Memorandum of Understanding dotyczącego właśnie tej współpracy. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby sfinalizować właśnie tego rodzaju współpracę – mówił szef MON.

Podczas wizyty towarzyszyli ministrowi m. in. gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz gen. bryg. Marek Wawrzyniak, szef Zarządu Inżynierii Wojskowej DGRSZ.

– Rozmawialiśmy także o cyberbezpieczeństwie. W mojej delegacji jest dowódca tworzonych wojsk obrony cyberprzestrzeni. Jesteśmy otwarci jeżeli chodzi o wymianę doświadczeń. Zagrożenia cybernetyczne nie znają granic, więc tu współpraca jest bardzo korzystna dla obu naszych krajów – podkreślił minister.

Minister podziękował za wzmocnienie wschodniej flanki NATO poprzez skierowanie do Polski kolejnych brytyjskich żołnierzy.

– Jesteśmy wdzięczni, za taką szybką reakcję ze strony Bena, ze strony rządu Zjednoczonego Królestwa wtedy, kiedy Polska została zaatakowana przez reżim Łukaszenki. Atak hybrydowy wciąż ma miejsce. Doceniamy obecność żołnierzy brytyjskich na terytorium Polski – mówił szef MON.

– Chciałbym podziękować Polsce i krajom bałtyckim, że wraz z Wielką Brytanią podjęły decyzję o wspólnych wysiłkach w celu zwiększenia solidarności wobec Ukrainy, żeby współpracować z Ukrainą, żeby nie tylko o tym mówić, ale także działać, chociażby poprzez wspólne ćwiczenia, szkolenia, czy też dostawy broni. W tym duchu solidarności, po to, abyśmy wspólnie stawiali czoła tym wyzwaniom, chciałbym ogłosić, że Wielka Brytania wyśle 350 dodatkowych żołnierzy do Polski, w ramach bilateralnej współpracy, po to, aby pokazać naszą jednocześnie silną współpracę, ale też wysłać jasny i zdecydowany sygnał wobec potencjalnego agresora – powiedział sekretarz Wallace.

Szef MON wziął także udział w uroczystym wręczeniu odznaczeń w Ambasadzie Polski w Londynie. Minister wręczył medale Wojska Polskiego osobom zaangażowanym w promocję historii o polskich lotnikach z czasów II wojny światowej. Wśród wyróżnionych zostali m. in. przedstawiciele Związku Lotników Polskich, Związku Cichociemnych oraz Stowarzyszenia Dywizjonu 307.

– Dziękuję za Państwa aktywność, która skoncentrowana jest m. in. na upamiętnieniu polskich pilotów z czasów II wojny światowej. Dziękuję, że poświęcacie część swojego wolnego czasu, aby przypominać o tych wielkich wydarzeniach i ważnych ludziach – powiedział minister.

Podczas wizyty w Londynie, szef MON złożył również kwiaty przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego.

(fot. MON, źródło MON)

17 komentarzy

 1. To tak dla równowagi niech mynyster płaszczak wyślę do wielkiej brytanii 10 tyś. polskich elitarnych terytorialistow.

  • Ot…i mądry się wypowiedział. Szkoda tylko że wyszedł na głupka.

   • pewnie wierz kłamcy który stwierdził że kierowce który wjechał bufetowej w ałdi przyznał się do winy .
    paszczak sobie nie radzi nie bez powodu prezes odpuscił sobie stanowisko d/s bezpieczeństwa

 2. No to teraz tych 350 Angoli zetrze w pył 130 000 Ruskich.

  • W ciągu 5 dni w Polsce może być kilkadziesiąt tysięcy wojsk NATO. Putin doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że z NATO nie ma najmniejszych szans. I że jedgo sowieckaja tiechnika w porównaniu z wyposażeniem wojsk USA i NATO to rupiele.

   • Głupiś, myślisz że Putin nie ma żadnych sojuszników?po co nam to potrzebne , poligon sobie tu zrobią, wyp… za ocean czemu tam nigdy nie ma wojen

 3. Jak powstrzymać tych szaleńców?

 4. Bezpiecznie jak w 1939.

  • Lepiej niż 39 wtedy całkiem nas olali ale teraz 350 żołnierzy to jest coś .21 roku kiedy potrzebowaliśmy broni to Angielscy dokerzy strajkowali żeby broń niedoszła na czas .to zadośćuczynienie

 5. Oni już się wykazali 82 lata temu…

  • Ziemia zamarznie i Putina jedzie z koksem
   350 żołnierzy z UK nic nie wnosi – chyba że to jacyś kamikaze.

 6. Ło matko, aż tylu ?

 7. Rosja z tym zabytkowym sprzętem nie ma szans.

  • Na początku lat 90 (chyba 94r) kolega z bloku miał ruski zestaw audio i już w tedy był odtwarzacz CD. Z tyłu była tabliczka znamionowa na której pisało zdiełano 1988r.
   Ruski ma technikę o której my nie wiemy i nie mamy pojęcia. Ponadto ma mnogo ludzi co za 1000$ z chęcią pójdą na front nawet z widłami. Druga sprawa jest taka, że robotnicy, wieśniacy rosyjscy którzy pracowali na Mazach, Krazach, Kirowcach. Bez problemu przesiądą się do T-34 i innych archaicznych maszyn niewyposażonych w elektronikę.
   A Ty kolego jeżeli chcesz wojny to chyba postradałeś rozumy. Rada nie rób zapasów bo i tak z tego nic nie zrobisz – tylko zmarnujesz.

 8. Glupi narod

 9. Wow 350.000 żołnierzy! Yy nie 350 sztuk żołnierzy. Nowy pakt Ukraina, Polska, Anglia. UPA 🙂

 10. Jakby ruski chciał to by dawno ukrainę zaatakował. A tak wolne media mają o czym pisać. Codzienne klikbajty. Jak z kowidkiem. Putina plan się sprawdza. Osłabił Polskę. Musimy budować mur. Który chroni przed emigrantem z patykiem, ale nie chroni przed wojskiem. Kasa w błoto. Ukraina też się mobilizuje, a to kosztuje i osłabia gospodarkę.