Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejna miejscowość z naszego regionu chce być miastem. Dziś swoje zdanie wyrażali mieszkańcy

Trwają starania, aby Turobin odzyskał prawa miejskie. Jeżeli się to uda, będzie to kolejna w ostatnich latach miejscowość z naszego regionu, która po latach znów stanie się miastem.

W poniedziałek w gminie Turobin w powiecie biłgorajskim odbyły się konsultacje społeczne w sprawie odzyskania praw miejskich. Swoje zdanie na ten temat mogli wyrazić mieszkańcy Rokitowa, Gródek Pierwszych, Gródek Drugich, Guzówki Kolonii, Elizówki oraz Przedmieścia Szczebrzeszyńskiego. To właśnie od decyzji lokalnej społeczności będą zależały dalsze działania, jakie samorząd poczyni w tym kierunku. Jeżeli większość osób opowie się na tak, wówczas do wojewody lubelskiego zostanie skierowany odpowiedni wniosek. Natomiast ostateczne słowo będzie należało do Rady Ministrów.

Pomysł, aby Turobin odzyskał prawa miejskie pojawił się już kilka lat temu. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiło również do władz gminy wystąpiło Stowarzyszenie Turobińszczyzna. Jak wówczas wskazywano, miejscowość przed laty była już miastem, również w czasach obecnych posiada miejską zabudowę z charakterystycznym układem ulic. Dodatkowo mieszkańcy okolicznych miejscowości udając się do Turobina mówią, że idą czy też jadą do miasta.

Wśród korzyści dla Turobina po odzyskaniu praw miejskich wskazywane są m.in.: szybszy rozwój, wzrost cen gruntów, szansa na pozyskanie inwestorów, a co się z tym wiąże, nowe miejsca pracy dla młodych ludzi, którzy nie będą musieli wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia, a tym samym ich rodzice nie pozostaną sami bez pomocy.

Turobin uzyskał prawa miejskie w 1420 r. decyzją króla Władysława Jagiełły. Utracił je w 1866 roku decyzją władz carskich, jako odwet za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym .

(fot. UG Turobin/dwbogucki Foto Video)

21 komentarzy

  1. będzieta mieli płatną strefę parkowania

  2. Trzeba pamiętać, że miejscowości te zostały pozbawione praw miejskich za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym i pomoc powstańcom, a więc za patriotyczną postawę, podczas gdy postawa okolicznych chłopów (oczywiście nie wszystkich) w tym względzie była różna. Poza tym skoro prawa miejskie ma Goraj, Frampol to czemu ma nie mieć ich Turobin? Nie są ani specjalnie większe, nie wyróżniają się zabudową, a np. w Turobinie jest szkoła średnia, której nie ma w tych miejscowościach. Podobna sytuacja Izbica/ Żółkiewka itd…

  3. andrzejowi nie wystarczy podwyżka z 8900 do 17800 to jeszcze może jak będzie miastem zarządzać coś mu wpadnie.
    NIKT WAM TYLE NIE DAŁ CO WAM ANDRZEJ OBIECAŁ.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo