Większość prac już wykonano. Część drogi ekspresowej do Warszawy na ukończeniu (zdjęcia)

Prace przy budowie ekspresówki do Warszawy nie ustają pomimo zimy. Nawierzchnia pomiędzy Garwolinem a granicą województw jest już gotowa.

W piątek przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowali na jakim etapie są prace związane z budową drogi ekspresowej, która połączy Lublin z Warszawą. Pomimo połowy grudnia i niesprzyjających warunków atmosferycznych, na placu budowy dużo się dzieje. Wykonywane są bowiem prace, na które niska temperatura nie ma wpływu.

Obecnie na odcinku pomiędzy Garwolinem, a granicą województw zaawansowanie robót wynosi blisko 90 procent. Niemal ukończona jest już nawierzchnia przyszłej ekspresówki, która przypomnijmy nie będzie tradycyjna asfaltowa, lecz wykonano ją z betonu cementowego. Do położenia zostały ostatnie metry nawierzchni bitumicznej na trasie głównej i na obecnie użytkowanych drogach dojazdowych.

W trakcie budowy 25-km odcinka trasy od końca obwodnicy Garwolina do granicy z woj. lubelskim wykonano blisko 1,7 mln m sześciennych wykopów, blisko 2 mln m sześciennych nasypów i wymieniono ponad 155 tys. m sześciennych gruntów słabonośnych. Zbudowano 34 obiekty inżynierskie, w tym sześć podwójnych w ciągu trasy głównej, na dwóch trwają jeszcze prace związane z betonowaniem płyty ustroju nośnego, oraz 78 przepustów. Powstały także dwa miejsca obsługi podróżnych i kończone są prace przy budowie obwodu utrzymania drogi.

Do wykonania jest jeszcze ostatni przepust, który będzie zlokalizowany pod obecną DK17 za Trojanowem w kierunku Warszawy. Wykonawca rozpocznie przy nim prace po przełożeniu ruchu na fragment nowej trasy. Jadąc od strony Lublina na budowanym rondzie zjedziemy na węzeł Trojanów i dalej pojedziemy nitką trasy głównej. Kolejna zmiana w organizacji ruchu będzie miała miejsce na zjeździe z obwodnicy Garwolina w kierunku Lublina. Tu kierowcy będą korzystać z ok. 2,5 km odcinka jezdni prowadzącej do Warszawy a przełożenie ruchu umożliwi dokończenie łącznic węzła Górzno.

Oprócz trasy głównej zbudowano blisko 55 km dróg niższej kategorii: zbiorczych, lokalnych i dojazdowych, służących lokalnej społeczności. Wzdłuż trasy głównej do ustawienia jest blisko 100 km barier energochłonnych, a zamontowano już ok. 40 proc. z nich. Wymalowano także część oznakowania poziomego. Trwają jeszcze prace przy rozkładaniu nawierzchni betonowej na przejazdach awaryjnych i łączniach węzłów. Odcinek ten ma zostać oddany przez wykonawcę wiosną przyszłego roku. Samochodem osobowym pokonamy go w niecałe 13 minut.

(fot. GDDKiA)

8 komentarzy

 1. No to super ale będziemy śmigać…

 2. ciekaw jeste m jak śmiga sie po betonie. Beemki nieozankowane szybko sie zwrócą

 3. Budujące ?

 4. Śmiga się fajnie. Jechałem ostatnio z wawy z ciekawości tą trasą i 50 km/h przekroczyłem tylko na obwodnicy Garwolina. Postęp widać na każdym kroku. Niedługo nad Bałtyk będzie się jechać 6 godzin ?

 5. Gdyby bx i strabag no i mota realizowali wszystkie kontrakty nie byłoby obsuw jak w przypadku salini toto czy astaldi.

 6. 25 km expresowki a ciekawe ile kilometrów barier dzwiekochlonnych ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku