Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Wieczorny spacer daniela ulicami Lublina (wideo)

Od Czytelnika otrzymaliśmy nagranie, na którym widać dzikie zwierzę spacerujące w rejonie ul. Diamentowej i ul. Romera. Jak się okazuje, na „wycieczkę” do miasta udał się… daniel.

Od czasu do czasu na tereny miejskie zaglądają dzikie zwierzęta. Od naszych Czytelników otrzymywaliśmy różne nagrania, ale film z tym zwierzęciem mamy po raz pierwszy.

Nasz Czytelnik Patryk, wracając wieczorem do domu, zauważył spacerujące w rejonie skrzyżowania ul. Romera z ul. Diamentową, sporych rozmiarów dzikie zwierzę. Początkowo, widząc je z daleka, myślał że to jeleń. Jednak poroże i umaszczenie zwierzęcia wskazywało, że był to daniel.

Z relacji pana Patryka wynika, że zwierzę było dosyć płochliwe i widząc zatrzymujący się pojazd uciekło.

Daniel zwyczajny jest gatunkiem ssaka z rodziny jeleniowatych. Naturalnym obszarem jego występowania jest obszar śródziemnomorski. W Polsce nie jest gatunkiem rodzimym. Obecnie występuje głównie w zachodnich regionach Polski (w Lubuskiem, Dolnośląskiem, Śląskiem, środkowej i zachodniej Wielkopolsce), poza tym w Polsce północnej: w Krajnie, na Kujawach, w Ziemi Chełmińskiej, a także w Kotlinie Sandomierskiej. Daniele występują także w lasach naszego regionu, jednak nie jest łatwo je spotkać na swojej drodze. Według liczenia przeprowadzonego w 2016 roku, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie żyło 680 szt. danieli, zaś wg. inwentaryzacji na dzień 10.03.2019 r. wynosi ok. 730 sztuk.

(fot. wideo nadesłane Patryk – dziękujemy!)

15 komentarzy

  1. bywam bardzo często w lasach kozłowieckich i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby nie spotkać całymi stadami Danieli , miała tez przyjemność spotkać sie z nimi oko w oko piękne zwierzęta, także nie prawda jest , że nie mozna ich spotkac w naszych lasach

  2. to był Daniel Olbrychski

  3. A co sobie będzie chłopak żałował, końcu ludzie też odwiedzają jego tereny.

  4. Toź to Franio , kobita wysłała na rekonesans . ????

  5. Uciekinier z hodowli.

  6. czym się różni jeleń od daniela? jeleń stawia, daniel pije – bu hahahaaaaa!!! 🙂

  7. Bardzo sympatyczny zwierzak. Dobrze, że nie spotkał myśliwego – obrońcy cywilizacji.

  8. dla ludzi nagrywających wideo pionowo jest specjalne miejsce w piekle

Z kraju

Sport