Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wieczorem odbędą się uroczystości „cudu lubelskiego”. Ulica Królewska zostanie zamknięta

Na placu przed archikatedrą lubelską obchodzone będą dzisiaj uroczystości związane z rocznicą „cudu lubelskiego”. W związku z tym zamknięta dla pojazdów zostanie ul. Królewska, zaś na kilku innych spodziewane są utrudnienia w ruchu.

W piątek 3 lipca na placu przed archikatedrą lubelską, odbędą się uroczystości związane z 71. rocznicą „cudu lubelskiego”. Głównym punktem spotkania będzie Eucharystia o godz. 19.00 i procesja różańcowa z Obrazem Matki Bożej ulicami miasta. Tegorocznym uroczystościom będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Biskup Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, którego święcenia biskupie miały miejsce w archikatedrze w miniony poniedziałek, 29 czerwca 2020 r.

Uroczystości dotyczą wydarzeń z 3 lipca 1949 roku, kiedy to wierni modlący się przed wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej mieli zobaczyć łzy spływające z obrazu. Wiadomość o krwawych kroplach na policzku Najświętszej Maryi Panny rozeszła się natychmiast wśród mieszkańców Lublina.

Następnego dnia od rana przed świątynią zbierali się wierni, którzy oczekiwali na obejrzenie obrazu. Jednocześnie do Lublina zjeżdżali się wierni z całego kraju. Spowodowało to stanowczą reakcję władz komunistycznych. Milicja przestała wpuszczać do miasta osoby spoza Lublina, a następnie aresztowano księży pracujących w katedrze, co ostatecznie doprowadziło do zamknięcia katedry.

Przed godziną 19.00 zostanie uroczyście wniesiony obraz Matki Bożej i rozpocznie się pontyfikalna Msza święta. Po Eucharystii ulicami miasta wyruszy procesja różańcowa z cudownym obrazem Matki Bożej, Pani Katedralnej. Trasa będzie wiodła ul. ul. Królewską, Lubartowską, Świętoduską, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na Plac Katedralny. Uroczystości zakończy przed godz. 22.00 akt zawierzenia Matce Bożej.

W związku z uroczystościami zamknięta dla pojazdów zostanie ul. Królewska, zaś na kilku innych spodziewane są utrudnienia w ruchu. W godz. 18.45 – 22.00 pojazdy komunikacji miejskiej będą kursowały objazdami. Linie nr 1, 6 i 17 pojadą przez pl. Wolności, ul. Narutowicza, Okopową, Zesłańców Sybiru, Kołłątaja, 3 Maja i al. Solidarności, linia nr 4 przez ul. 3 Maja i al. Solidarności, linia nr 23 przez al. Tysiąclecia i al. Unii Lubelskiej, linia nr 39 przez ul. Okopową, Zesłańców Sybiru, Kołłątaja, 3 Maja i al. Solidarności, linie nr 156 i 160 w kierunku Choin przez al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia zaś w kierunku Felina czy tez os. Poręba przez ul. Ruską i al. Unii Lubelskiej. Zmieni się też przystanek końcowy linii nr 22. Zlokalizowany on zostanie na ul. Lubartowskiej w rejonie ul. Probostwo.

(fot. Archidiecezja Lubelska)

22 komentarze

  1. niejestemcebulakiem

    i kolejne niepotrzebne masowe zgromadzenie w czasie epidemii… w dodatku wydarzenie, w którym 90% biorących udział będzie zapewne należała do grupy największego ryzyka (60+). nie kumam tego, naprawdę. młodzi zakładajcie maseczki w sklepach i autobusach, przestrezgajcie odległości (wszystko to popieram i stosuję), żeby nie zakazić starszych ludzi, bo o ile dla was w większość wirus nawet nie daje objawów to dla starszych może być zabójczy. tymczasem starsi po spotkaniach z prezydentem znowu będą się tłoczyć na ulicach, gdzie tu do ch..a jest logika?

  2. Bo tu głównym sponsorem imprezy jest ZUS zapewne 😀

Z kraju