Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Widzisz bociana? Zadzwoń na infolinię a udzielisz mu pomocy

Większość bocianów już odleciała z naszego kraju, te które pozostały są niestety zagrożone, gdyż bez pomocy człowieka nie przetrwają zimy. Specjalnie dla nich powstała infolinia 801 BOCIAN.

Obecny rok był dla bocianów najtrudniejszy od blisko dwudziestu lat. Wyjątkowo późna a następnie chłodna wiosna spowodowała że wiele ptaków które pośpieszyło się z przylotem zginęło z głodu, kolejne były niezwykle osłabione i tylko dzięki wyjątkowo ofiarnej pomocy ludzi udało im się przetrwać. Jednak te trudne warunki sprawiły że lęgi zostały opóźnione a deszczowa pogoda spowodowała wysoką śmiertelność wśród piskląt. Szacuje się, że w niektórych regionach Polski padło nawet do 80 proc. młodych ptaków

Pod koniec sierpnia rozpoczęły się pierwsze odloty bocianów do krajów ich zimowania. W pierwszej kolejności odleciały ptaki w najlepszej kondycji oraz te, które nie posiadały lęgów, następnie młode z rodzicami. Obecnie większość bocianów opuściła już teren Polski, pozostały jednak jeszcze te, które nie nabrały kondycji do długiej podróży oraz te, które wykluły się zbyt późno, aby nabrać zdolności latania. Choć wydaje się nam, że wszystkie gniazda opustoszały, to jednak na polach i łąkach można bez trudu odnaleźć pojedyncze osobniki, które wciąż starają się nabrać sił do lotu.

Jednak jak co roku nie wszystkim bocianom uda się odlecieć i żeby przeżyć do wiosny będą potrzebowały pomocy człowieka. Jako że nie zawsze władze gmin chcą w takich przypadkach pomagać, tłumacząc się często brakiem możliwości, środków czy też odpowiednich miejsc gdzie ptaki mogły by przezimować, powstał specjalny punkt informacyjny 801 BOCIAN. Został on zorganizowany w ramach współpracy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Grupą ENERGA.

Punkt informacyjny 801 BOCIAN dostępny jest pod numerem telefonu 0 801-26-24-26, Dyżurujący tam przyrodnicy podpowiadają jak chronić bociana białego, zwłaszcza w sytuacjach znalezienia poszkodowanych ptaków, czy zagrożonych gniazd. Jak wyjaśnia Magdalena Berezowska z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”- Otrzymaliśmy już ponad 500 telefonów od osób, najczęściej w sprawach dotyczących młodych piskląt, adresów ptasich azyli czy kontaktu z weterynarzem. Jesienią spodziewamy się głównie telefonów dotyczących bocianów, które pozostały w Polsce. Namawiamy także do obserwacji stanu technicznego gniazd, gdyż ptaki wracające wiosną potrzebują korzystnych warunków do rozrodu. Dlatego ważne jest, by jesienią i zimą zwrócić uwagę na bocianie gniazda wymagające odnowy, gdyż tylko w tym okresie można poddawać je renowacji. – dodaje.

Infolinia dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.

(fot lublin112-archiwum)
2013-09-08 18:39:32

Komentarze wyłączone

Z kraju