Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Wspólnie z lubelską Policją przeprowadziliśmy akcję „Odblask”

W piątek wieczorem wspólnie z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przeprowadziliśmy akcję „Odblask”. Miała ona na celu przede wszystkim podniesienie świadomości u pieszych i rowerzystów jak ważne są odblaski podczas poruszania się po drodze po zmierzchu.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Podczas wczorajszej akcji, wspólnie z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Lublin, rozdawaliśmy odblaski. W trakcie rozmowy z osobami, które przyjmowały od nas odblaskowe gadżety, dowiedzieliśmy się, że świadomość o ich stosowaniu jest coraz większa i piesi oraz rowerzyści przestrzegają przepisów. Na jednej z lokalnych dróg napotkaliśmy na pieszą, która nie posiadała odblasków, jednak poruszała się w obszarze zabudowanym. Jak nam przekazali policjanci, dobrze byłoby zmienić istniejące przepisy i rozszerzyć je także o zapis dotyczący pieszych w obszarze zabudowanym, ale nieoświetlonym. W przypadku tej pieszej zauważyliśmy ją niemal przed radiowozem, zaś po założeniu odblasków osoba ta widoczna była z kilkudziesięciu metrów. Pod koniec akcji natrafiliśmy na pieszego poruszającego się drogą krajową nr 19 bez odblasków. Mężczyzna widząc zawracający radiowóz „rozpłynął” się w ciemnościach i ukrył na jednej z bocznych dróg.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Apelujemy do stosowania odblasków nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki gadżet w postaci opaski odblaskowej na nieoświetlonej drodze może uratować życie.

Podziękowania dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji za możliwość realizacji materiału.

2016-11-19 14:44:56
(fot. wideo lublin112.pl)

18 komentarzy

 1. olo ja pochodzę ze wsi która jest usytuowana przy krajowej 17 noszę odblaski od małego. Tego typu stwierdzenia, że na wsi jest średniowiecze potwierdza tylko moje przekonanie o zacofaniu kulturowym ludzi z miasta. Bardzo mi przykro z tego powodu. Jeżeli masz prawo jazdy to na pewno wiesz, że na wsi nikt nie włazi pod koła na przejściu tylko w mieście ,, bo pieszy na pasach ma pierwszeństwo” mnie uczono że najpierw patrzysz w lewo potem w prawo potem jeszcze raz w lewo i jak jest możliwość BEZPIECZNEGO przejścia to przechodzisz przez jezdnię. Akcja bardzo fajna chwali się.

  • To bardzo dobrze że uzywasz odblasku ale jedna jaskółka wiosny nie czyni. Przejedż się w weekend do Kazimierza lub choćby Nałęczowa to zobaczysz o co kaman ./ chodzi o niewidocznych pieszych idących poboczem/ Po za tym tu rzecz o odblaskach a nie przechodzeniu przez przejscia.

   • kierowca bombowca

    Jest na to bardzo prosty sposób , niech policja przestanie nękać biednych kierowców suszarkami i laserami , tylko wyjedzie po zmroku i zacznie pisać recepty za brak odblasków

 2. do każdego wina owocowego powinien być odblask i kazde gumofilce powinny być w nie wyposażone

 3. Smieszne nalezy wszczac akcje aby rozdac opaski.zostawic na CPN .a nie angazowac tylu policjantow do zdjeci kamery wielki wstyd!!!!!!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo