Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Kradnie pączki, pieniądze i papierosy. Zobaczcie Kubę, super kawkę

Od jakiegoś czasu w rejonie targu przy Aldiku na os. Nałkowskich można spotkać kawkę, która bardzo zaprzyjaźniła się z ludźmi. Kuba, bo tak się nazywa, nie jest zwykłym ptakiem.

Kawka, która bardzo oswoiła się z ludźmi, od pewnego czasu przebywa w rejonie osiedla Nałkowskich w Lublinie. Ptak jest na tyle bystry, że potrafi wiele sztuczek ale też jest zmorą klientów pobliskiego sklepu i targu. Przykładowo dzisiaj Kuba ukradł 20 zł i poleciał sobie na dach. Dzięki szybkiej reakcji sprzedawcy udało się uratować pieniądze. Kuba oddał banknot po tym jak dostał z brukselki w ogon.

Wydawać by się mogło, że takie historie dzieją się na filmach, ale Kuba lubi jazdę samochodem, najczęściej na wycieraczce lub lusterku. Mieszkańcy relacjonują, że ptak uczepiony wycieraczki dojeżdża z ul. Romera na ul. Nowy Świat i wraca z powrotem na osiedle. Swego czasu przejażdżki robił sobie razem z patrolem Straży Miejskiej. Wtedy uczepiony wycieraczki jechał w rejon wiaduktu na ul. Diamentowej i wracał.

 


Co jeszcze potrafi Kuba? Otóż jest w stanie ukraść pączka, którym ktoś się zajada w pobliżu niego albo kradnie papierosy z paczki i leci na dach, a następnie dotąd wali dziobem aż go poszatkuje. A może wie, że palenie jest niezdrowe?

Kuba często podróżuje komunikacją miejską, oczywiście bez biletu. Czy tak naprawdę za jazdę na wycieraczce na przedniej szybie obowiązuje bilet? Raczej nie, a Kuba potrafi w ten sposób jechać w rejon kościoła przy ul. Romera i wraca po chwili na targ przy Aldiku lub na parking przy Stokrotce na ul. Nałkowskich. Na super kawkę trzeba uważać, mówią osoby handlujące na targu. Ostatnio Kuba robi się nieznośny i przykładowo ukradł 40 zł, a udało się uratować jedynie 20 zł. Jeden banknot został poszatkowany dziobem.

Kuba lubi siadać na ramię lub na ręce, najlepiej jeżeli mamy coś do jedzenia i to słodkiego.

Od dawna wiadomo, że ptaki z rodziny krukowatych są niezwykle inteligentne. Ich badacze zaznaczają, że ptaki te potrafią twórczo rozwiązywać problemy, są zdolne do używania narzędzi przy pozyskiwaniu pokarmu, uczą się wzajemnie od siebie. Takie inteligentne zachowania można zaobserwować jesienią kiedy kawki, gawrony lub kruki rzucają orzechy na jezdnię lub przejścia dla pieszych i czekają aż koło pojazdu lub ludzka noga rozdepczą je. Wtedy ptaki zajadają się pożywną zawartością. Przykładów na pomysłowość krukowatych można podać kilka, chociażby wrzucanie kamieni do pojemnika z wodą na powierzchni, której pływa owad. Podniesienie poziomu wody pozwala ptakowi na swobodne sięgnięcie smacznej zdobyczy.

Wracając do Kuby z os. Nałkowskich, zachęcamy do odwiedzin w rejonie targu. Być może spotkacie ptasiego złodzieja, zawadiakę i podróżnika w jednym. To sympatyczne zwierzę jest bardzo ufne i reaguje na swoje imię. Jeżeli Kuby tam nie będzie to zapewne odbywa swoją kolejną podróż na samochodowej wycieraczce na szybie lub lusterku.

Kradnie pączki, pieniądze i papierosy. Zobaczcie Kubę, super kawkę
Kradnie pączki, pieniądze i papierosy. Zobaczcie Kubę, super kawkę

2016-01-30 13:40:20
(fot. wideo lublin112.pl)

18 komentarzy

  1. Mieszkam na Nałkowskich i Kuba kiedyś pod moimi oknami czterech chłopaków zagnał do samochodu i bali się wyjść 😉 Ponoć jak do Aldika drzwi mu sie nie chcą otworzyć wlatuje na dach i tam jest taka czujka do drzwi macha przed nią łepkiem drzwi do sklepu otwierają sie a on sobie wchodzi do środka i siedzi na koszykach 🙂 Widziałam też zdj na face jego zdj u kogoś na monitorze jak sobie siedział . Jest przecudny 😉

  2. Kuba to nie Kuba tylko Pusia samica w 2003r(lato) ściągnięta z kątownika oddzielający pas zieleni od chodnika od strony Romera sklep 24h jako porzucone pisklę a wychowane i wypuszczone na wolność w 2004r (wiosna) tylko już jej wyparowało jak przybijać PIĄTKI bo zdziczała a cała reszta to szkolenie od swojego pana 😛 jazdy na lusterkach, samochodach wchodzenia do sklepów tego się nauczyła sama… -żyją w niewoli ~30l na wolności ~20 a ta to nie ile przeżyje…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo