690 680 960

Wichura nadciąga nad woj. lubelskie i może spowodować duże szkody. Prognozowane porywy wiatru do 90 km/h

Coraz więcej wskazuje na to, że przed nami groźna wichura, która rozpocznie się w drugiej części nocy z czwartku na piątek. Wiatr już zaczyna się nasilać w regionie. Jednak niebezpieczna sytuacja pogodowa będzie panować przez cały piątkowy dzień. W nocy z piątku na sobotę możliwe jest oblodzenie dróg i chodników po dziennych opadach i adwekcji chłodnej masy za frontem chłodnym.

Silna wichura, która lokalnie poczyni duże szkody będzie spowodowana wystąpieniem dużego poziomego gradientu ciśnienia pomiędzy niżami z północy i wschodu Europy a obszarem podwyższonego ciśnienia, którego centrum znajduje się nad Europą Zachodnią. Duże zagęszczenie izobar na stosunkowo niewielkim obszarze przyczyni się do wystąpienie silnego wiatru. Groźny wiatr tym razem nie będzie spowodowany przechodzeniem niżu wtórnego blisko Polski.

Już podczas nachodzącej nocy poziomy gradient ciśnienia w naszej części Europy sięgnie ponad 26 hPa. Na południowym-zachodzie ciśnienie wyniesie około 1031-1032 hPa, natomiast na północnym-wschodzie około 1006-1007 hPa. To właśnie duże zagęszczenie izobar na stosunkowo niewielkim obszarze prowadzi do wystąpienia silnego, punktowo niszczącego wiatru. Dodatkowym czynnikiem napędzającym groźne porywy wiatru okaże się obecność silnego przepływu mas powietrza spowodowanego obecnością prądu strumieniowego. Wiatr z wyższych wysokości może mieć tendencje do schodzenia ku ziemi.

Z prognoz numerycznych wynika, że wystąpi wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, natomiast w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego-zachodu, powodując lokalne szkody. Odczuwalny będzie zwłaszcza w drugiej części nocy i w piątek. Zacznie on słabnąć dopiero pod wieczór w piątek. Nieprzyjemny wiatr z sektora północno-zachodniego da się we znaki również w sobotę. Jednak jego siła nie będzie kwalifikować się na pierwszy stopień zagrożenia. Powieje maksymalnie do 54 km/h.

Wichura miejscami może powodować szkody w postaci połamanych gałęzi, drzew, zerwanych linii energetycznych. Uszkadzać może również dachy. Kierowcy przemieszczający się zwłaszcza przez większe kompleksy leśne powinni zachować szczególną ostrożność. Zalecamy zabezpieczyć przedmioty, które porwać może wiatr, unikajmy stawania samochodami pod drzewami i bilbordami. Porywisty wiatr może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

W piątek zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite z większym przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Termometry pokażą od 4°C do 6°C. Pojawią się jednak opady deszczu przechodzące z biegiem czasu w śnieg i deszcz ze śniegiem. Już w pierwszej części nocy po przejściu frontu temperatura obniży się poniżej zera, przynosząc przymrozki oraz oblodzenie dróg i chodników.

Weekend przyniesie niższe temperatury i przeważnie brak opadów. Jednak w poniedziałek aura będzie dynamiczna. Możliwa będzie kolejna wichura, która może spowodować znaczne szkody. Pojawią się również opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów, zachmurzenia i siła wiatru

(fot. pixabay.com)

3 komentarze

  1. Tak tak,wiem.Ostrzeżenie dotyczy większego obszaru niż ten,w którym ja mieszkam.
    Pozdrowienia dla szanownej Redakcji.

  2. g..no było

  3. Jednym słowem armagedon, koniec świata

Kursy walut

  • USD 4.3365zł -0.31%
  • GBP 5.3357zł -0.83%
  • EUR 4.621zł -0.69%
  • CHF 4.7809zł -1.39%

Polub nas