Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wiadomo już, czego oczekują mieszkańcy Lubartowa. Są wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego

Głosy zostały podliczone i wiadomo już, które ze zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego projektów zyskały największą aprobatę mieszkańców Lubartowa. Zainteresowanie głosowaniem było rekordowe.

Podliczone zostały już głosy mieszkańców Lubartowa, oddane na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2020. Głosowanie odbywało się od 20 do 22 września, mógł w nim brać udział każdy mieszkaniec Gminy Lubartów, stale zamieszkały na jej terenie oraz mający ukończone 16 lat. Głosy oddawać można było tradycyjnie, czyli odwiedzając Urząd Miasta, jak też za pomocą internetu.

Łącznie oddano 3124 głosy, z czego 2561 drogą elektroniczną. Jak przyznają urzędnicy, jest to frekwencyjny sukces, gdyż dla porównania, w ubiegłym roku w głosowaniu wzięły udział 1162 osoby. W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Lubartowa zgłosili dwadzieścia projektów. Ich całkowita wartość to blisko 3,5 mln zł. Najwięcej głosów otrzymał projekt nr 17 „Szafki dla uczniów w szkole – zdrowszy kręgosłup naszych dzieci”, który otrzymał 1088 głosów.

Na drugim miejscu, z liczbą 876 głosów, znalazła się budowa nowego placu zabaw oraz siłowni na osiedlu Popiełuszki. Trzecim najpopularniejszym projektem jest renowacja miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 1. W tym przypadku oddano na niego 849 głosów. Na budowę boiska terenowego do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej na osiedlu Kopernika wraz z budową nowego placu zabaw na osiedlu Popiełuszki oraz montażem progu zwalniającego na ulicy Jana Heweliusza zagłosowały 822 osoby.

Na kolejnych miejscach znajdują się projekty: budowa nowego placu zabaw na osiedlu Powstańców Warszawy – 787 głosów, XXVII Święto Roweru – 725 głosów, Psistanek – 514 głosów, budowa 20 drewnianych stoisk handlowych na placu przed ratuszem – 461 głosów, kompletna scena teatralna dla II Liceum Ogólnokształcącego – 424 głosy. 

Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się następujące projekty: Pierwszy Open Rap Festival Lubartów – 345 głosów, budowa ścieżki treningowej do tenisa ziemnego – 200 głosów, remont ulicy Ogrodowej – 163 głosy, gry planszowe w mieście – 151 głosów, Lubartów Game Zone – 148 głosów, lubartowska strefa kibica piłki nożnej – 139 głosów, budowa oświetlenia drogowego na ulicy Zygmunta II Augusta – 101 głosów i budowa oświetlenia drogowego na ulicy Stefana Batorego – 93 głosy.

Miasto w tym roku na realizację zwycięskich projektów przeznaczyło kwotę 845 tys. zł.

(fot. UM Lubartów)

7 komentarzy

  1. Kto takie beznadziejne do realizacji pomysły wymyśla? Smutne jest jeszcze to że spora rzesza osob daje się w to wmanewrować i popiera. Szafki dla uczniow-30 lat temu mielismy cięzsze tornistry i wiecej ksiązek w plecaku a i tak starsze pokolenie mowiło o nas ze mamy lepiej bo nie trzeba było isc do szkoły piechotą czasem pare kilometrow. Boisk do gry tez raczej nie brakuje wystarczy furtki zostawic otwarte dla tych co chcą grac na szkolnych boiskach, a te dwadzieścia drewnianych stoisk to dla kogo? dla cyganow. Nie mowie ze wszystkie pomysły sa do śmietnika bo w Lubartowie nawet najgłupszy pomysł jest lepszy niz zwyciezki w Lublinie ale ktos mogłby jakis dobry i przydatny pomysł zapodać.

  2. Pabloo(oryginał)

    Mój głos z Lublina… obwodnica Lublina dla samochodów z rejestracją LLB, 8 pasów w jedną stronę z możliwością rozbudowy do 16. W tym 2 pasy awaryjne po lewej stronie, jakby ktoś pod prąd jechał z Lubartowa. Oraz specjalne oznaczenia na podwójnych ciągłych, i zakazach wyprzedzania. ” Nie dotyczy mieszkańców powiatu lubartowskiego” Wiem, wiem Franiu… o rowerach na chodniku nie wspomniałem, ale przyjdzie pora.

  3. Rozumu im dajcie za kierownica!!!! I zielone swiatla na kazdym skrzyzowaniu i biedronce, i więcej pks-ów burakom

  4. Rozum to by się przydał co niektórym komentującym ,oceniajacych ludzi po tym gdzie mieszkają ,czym jeżdżą i jaką mają rejestrację .Mądry człowiek wie że ludzie nie dzielą sie na tych z jakąś tam rejestracją ,jezdzących „ałdi” czy BMW ,tylko na mądrych i głupich ,ot i wszystko na ten temat

    • Jesteś w dużym błędzie. Wyborem miejsca zamieszkania nie rządzi przypadek, człowiek robi to z rozmysłem kierując się najlepszymi dla siebie kryteriami. Nie od dziś wiadomo, że pewne marki samochodów są wybierane przez konkretne grupy społeczne do których trafia oferta opracowana przez sztab psychologów aby dokładnie wstrzelić się z produktem w gust klienta. Tak samo jest z wyborem miejsca do zamieszkania, kierujemy się swoimi kryteriami. Inaczej myśli mieszczuch z dziada pradziada inaczej człowiek wychowany na wsi, wbrew pozorom otoczenie w jakim wzrastamy i przebywamy ma ogromny wpływ na nasze życie. To w myśl powiedzenia „Jak wlazłeś między wrony musisz krakać jak i one”, oczywiście jak chcesz być akceptowany przez społeczność w której żyjesz i nie uchodzić za odszczepieńca 😉

    • Brawo Stefan? Mądrego aż przyjemnie posłuchać. Chociaż w tym przypadku należałoby raczej użyć określenia poczytać. Tacy jak komentujący poniżej LU, jako jak przypuszczam uważający się za „głos” mieszkańców miasta wojewódzkiego, zawsze będą uważać się za „lepszych”. Pozostałych mieszkańców okolicznych powiatów i gmin traktować będą jako ” gorszy sort”. A te jego wywody to można między obietnice PIS-u włożyć. Tak to się ma do rzeczywistości.

  5. Budżet to 10% dochodów miasta. Radni wzięli wpływy do budżetu łącznie z subwencjami np. na edukację i zawyżyli budżet 4 krotnie z kwoty 200 tys do 800 tys. (bo te 200 tys to na waciki nie starczy – słowa radnego). I garstka ludzi decyduje o tym na co miasto ma zaciągnąć kredyt w wysokości 600 tys aby zrealizować budżet obywatelski. Czy o zaciąganiu kredytu mogą decydować mieszkańcy w wieku 16 lat czy jest to wyłączna prelogatywa radnych? Prawda w oczy kole, że to biedne miasto i nie ma co szaleć ale jak widać propaganda sukcesu trwa!

Z kraju