Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Weekendowa gratka dla miłośników obserwacji nocnego nieba. Będzie można dostrzec rakietę Falcon 9 i kosmiczny pociąg

W sobotę oraz w niedzielę miłośnicy obserwacji nieba będą mieli kolejną okazję do podziwiania i fotografowania ciekawych obiektów. W obu przypadkach chodzi o działalność amerykańskiej firmy SpaceX i tworzonego przez nią telekomunikacyjnego systemu satelitarnego.

W sobotę o godzinie 22:40 z Florydy wystartuje rakieta Falcon 9, której celem jest dostarczenie na orbitę kolejnych 53 satelitów Starlink. Jej przelot ma być widoczny z terenu praktycznie całej Polski. Na Lubelszczyźnie dostrzec ją można będzie między godz. 23:01 a 23:04. Trzeba obserwować niebo między zachodnim, a południowo zachodnim horyzontem. Falcon 9 pojawi się na zachodzie i przeleci w kierunku południowo zachodnim.

Jutro wieczorem na niebie pojawi się zaś kosmiczny pociąg, czyli sznur satelitów Starlink. Widoczne będą one ok. godziny 21:40, kiedy to przelecą wysoko na niebie nad Polską z zachodu na wschód.

Jak wskazuje Zbyszek z kanału Nocne Niebo, uważni obserwatorzy dostrzegą również Międzynarodową Stację Kosmiczną. W ten weekend rozpoczął się bowiem sezon na jej wieczorne przeloty, które są bardzo dobrze widoczne z Polski. ISS pojawi się dzisiaj o godz. 22:33 na niebie na południowym zachodzie i przeleci na wschód.

(fot. Nocne Niebo/nadesłane)

15 komentarzy

 1. Na szczęście chmury przesłonią te kosmiczne śmieci.

 2. Zbyszek z kanału Nocne Niebo 🙂
  A Krzysiek z Baru pod Brzozami twierdzi coś innego. Ech te autorytety…

 3. ISS jest widoczne praktycznie codziennie. Co ten Zbyszek pisze? Poza tym będzie to druga faza lotu, po MECO więc slabo widoczne gołym okiem.

  • Codziennie, to ona sobie lata, ale w dzień nie da się jej zauważyć. No, chyba że czasami na tle Słońca?

 4. A ja to życzę falconowi żeby nie doleciał a reszta śmieci spadła. Prywaciaz puszcza co chce, a konwencja o wypuszczaniu w orbitę satelita, chcą ludźi śledzić lepiej że się nie da schować, nawet w dupie u slonia

 5. stacja jest do kasacji to bliske spotkanie mogą niektórzy mieć

 6. Widziałem Ptaka Cień

  żeby tylko hieroje, nie pociągnęły po niej jakimś żewelinem … co by na to ilon?

 7. dziś widać było dwa obiekty o 22:33. lecące w tę sama stronę. ISS i co jeszcze ?

 8. Brajanek (ten od Dżesicy)

  Od czasu kiedy Putin rozpętał III WŚ, widok rakiet jakoś tak trochę spowszedniał…

 9. miłośnikom obserwacji stacji kosmicznej polecam apkę: ISS detector. 🙂 świetnie się sprawdza. Mam od kilku lat i bardzo sobie chwalę.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo