Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Stoją gdzie popadnie, blokują przejścia i chodniki. Bolt chce wyeliminować nieprawidłowe parkowanie hulajnóg

System oparty na sztucznej inteligencji będzie sprawdzał, czy użytkownicy hulajnóg na minuty parkują je w prawidłowych miejscach oraz w odpowiedni sposób. Testy przeprowadzone zostaną m.in. w Lublinie.

Hulajnogi elektryczne na minuty stają się coraz popularniejsze wśród mieszkańców, pojawiają się również w kolejnych miastach. Wszędzie jednak zauważyć można związany z tym problem. Chodzi o pozostawianie jednośladów przez użytkowników w przypadkowych miejscach, przez co niejednokrotnie utrudniają one ruch a nawet stanowią zagrożenie dla pieszych czy też rowerzystów. Dlatego też operatorzy od dawna starają się znaleźć rozwiązanie, aby wyeliminować to zjawisko.

W sierpniu 2020 roku na terenie Lublina stworzone zostały specjalnie oznaczone miejsca, w których można zostawiać jak też wypożyczać hulajnogi. Korzysta z nich jednak niewiele osób, a leżące czy też ustawione na środku chodnika czy na wjazdach jednoślady cały czas można napotkać. Dlatego też firma Bolt podjęła decyzję o wprowadzeniu w Lublinie nowego rozwiązania, które ma na celu nakłonienie użytkowników hulajnóg do ich prawidłowego parkowania.

Obecnie wdrażane są testy systemu, który polega na weryfikacji zdjęć zaparkowanej hulajnogi. Całość oparta jest na działaniu sztucznej inteligencji. W uproszczeniu chodzi o to, że system odróżni hulajnogi pozostawione w sposób prawidłowy od tych, które zostaną zaparkowane niezgodnie z zasadami.

Użytkownik pozostawiając hulajnogę musi wykonać jej zdjęcie, to zaś błyskawicznie zostanie sprawdzone przez sztuczną inteligencję. Ta oceni, czy jednoślad np. nie blokuje przejścia chodnikiem, przejazdu ścieżką rowerową lub wyjazdu z posesji czy wyjścia z budynku. Przejazd zostanie zakończony, jeśli hulajnoga będzie zaparkowana w sposób prawidłowy. W innym przypadku użytkownik otrzyma powiadomienie z informacją, w jaki sposób właściwie ustawić jednoślad.

Przedstawiciele Bolta zapewniają, że rozwiązanie to ma na celu edukowanie użytkowników hulajnóg, a nie karanie ich. Podobne testy będą prowadzone również w Warszawie, Krakowie, Szczecinie oraz Trójmieście. Wcześniej działanie systemu sprawdzano w Sztokholmie w Szwecji oraz w Oslo w Norwegii. Tam skuteczność weryfikacji zdjęć oszacowano na poziomie ponad 80 proc.

(fot. archiwum/nadesłane)

29 komentarzy

  1. Dawno tego badziewia w śmietnikach nie było. Tam ich miejsce skoro tak są zostawiane. Dzisiaj byłem świadkiem jak koleś zastawiał tym złomem stojaki rowerowe tak że nie dało się już z nich skorzystać zgodnie z przeznaczeniem, jeszcze pstryknął fotę że niby w porządku zostawia… Ręce opadają.

  2. Pozostaje się cieszyć że hulajnogi nie mogą latać, a z drugiej strony może by parkować wysoko.

  3. tym jeżdżą gimbusy i te tinky winky

  4. Bolt to najlepiej niech zniknie.

  5. Do redakcij Franio to wy czy mu płacicie czy my płacimy?

  6. Odkąd poprzez nieumyślne wylogowanie poza strefą parkowania zostałem ukarany przez Boot karą 200zł omijam to badziewie szerokim łukiem. Oczywiście pisałem kilkukrotnie do supportu z wyjaśnieniem, że zrobiłem to przypadkowo, po czym od razu odprowadziłem hulajnogę do strefy, ale te bezmózgi mają zakodowana stałą gadkę, Widać firma bardziej nastawiona na zyski z kar i nie zależy im na kliencie, także uważajcie.

  7. niech dalej barany zmniejszaja rejon tego badziewia w lublinie, jeszcze ktos tym wogole jezdzi?

  8. Trzeba było patrzeć gdzie parkujesz. Jak nie wolno to nie wolno. A nie popełniszasz wykroczenie/ łamiesz, regulamin a później płaczesz, że Ty nie wiedziałeś???!! A dzie odpowiedzialności?? Dorosłość?? Powinni montować coś w hulajnogach i jak źle użytkownik zaparkuje, to nogi upier…lalać przy samej d…pie wraz z kręgosłupem!!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo