„Wędrówki po Lubelszczyźnie” Wyjątkowa wystawa dotarła do Kraśnika

Niesamowite zdjęcia prezentujące piękno Lubelszczyzny można podziwiać na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kraśniku. „Wędrówki po Lubelszczyźnie” przedstawiają miejsca, które zachwycają zarówno walorami kulturowymi jak i przyrodniczymi.

W ostatnich tygodniach w Galerii Nadszaniec w Zamościu można było podziwiać wystawę fotograficzną pt. „Wędrówki po Lubelszczyźnie”. Teraz taką okazję mają mieszkańcy Kraśnika, gdzie wystawa została przeniesiona. Jej otwarcie miało miejsce w poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 1 przy ul. ks. Zielińskiego 3.

Wystawa jest efektem podróży dwojga fotografów: Bartłomieja Koprowskiego i Joanny Laskowskiej po województwie lubelskim, jakie odbywali na przestrzeni ostatnich kilku lat. Województwo lubelskie posiada ciekawe walory kulturowe jak i przyrodnicze, gdzie teraźniejszość miesza się z bogatą historią i na każdym prawie kroku widoczna jest wielokulturowość. Mimo to wciąż jest mało znanym zakątkiem naszego kraju.

Bartłomiej Koprowski jest utorem ponad 50 tys. fotografii, przede wszystkim o charakterze reportażowym. To uczestnik kilku wystaw fotograficznych Zamojskiej Grupy Fotograficznej w Zamojskim Domu Kultury i dwóch dorocznych Przeglądów Fotografii Zamojskiej. Autor fotografii do albumu i wystawy: „Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej” (2016). Ma za sobą również wystawę zorganizowaną z okazji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (2017). Od września 2017 realizuje regionalną stronę informacyjną, którą redaguje i publikuje na niej swoje fotografie.

Joanna Laskowska jest autorką fotografii o tematyce krajoznawczej, głównie z terenu województwa lubelskiego. Uczestniczyła w kilku wystawach fotografii wraz z Zamojską Grupą Fotograficzną w Zamojskim Domu Kultury i na dwóch dorocznych Przeglądach Fotografii Zamojskiej. Jest też autorką fotografii w Kalendarzach Urzędu Miasta Zamość na lata 2016 i 2017.

W zamojskiej Galerii Nadszaniec wciąż można podziwiać fotografie obojga autorów wykonane w jednej z najbardziej kolorowych miejscowości w Polsce. Wystawa „Zalipie.Malowana wieś” prezentuje zdjęcia z wsi Zalipie w Małopolsce, która słynie ze zwyczaju ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami. Tradycja ta wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami.

 

(fot. nadesłane)

2 komentarze

 1. Redakcjo, możecie się dowiedzieć czy w Lublinie będzie ta wystawa i gdzie?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019