„Wędrówki po Lubelszczyźnie” Wyjątkowa wystawa dotarła do Kraśnika
23:27 02-04-2019 | Autor: redakcja

W ostatnich tygodniach w Galerii Nadszaniec w Zamościu można było podziwiać wystawę fotograficzną pt. „Wędrówki po Lubelszczyźnie”. Teraz taką okazję mają mieszkańcy Kraśnika, gdzie wystawa została przeniesiona. Jej otwarcie miało miejsce w poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 1 przy ul. ks. Zielińskiego 3.
Wystawa jest efektem podróży dwojga fotografów: Bartłomieja Koprowskiego i Joanny Laskowskiej po województwie lubelskim, jakie odbywali na przestrzeni ostatnich kilku lat. Województwo lubelskie posiada ciekawe walory kulturowe jak i przyrodnicze, gdzie teraźniejszość miesza się z bogatą historią i na każdym prawie kroku widoczna jest wielokulturowość. Mimo to wciąż jest mało znanym zakątkiem naszego kraju.
Bartłomiej Koprowski jest utorem ponad 50 tys. fotografii, przede wszystkim o charakterze reportażowym. To uczestnik kilku wystaw fotograficznych Zamojskiej Grupy Fotograficznej w Zamojskim Domu Kultury i dwóch dorocznych Przeglądów Fotografii Zamojskiej. Autor fotografii do albumu i wystawy: „Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej” (2016). Ma za sobą również wystawę zorganizowaną z okazji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (2017). Od września 2017 realizuje regionalną stronę informacyjną, którą redaguje i publikuje na niej swoje fotografie.
Joanna Laskowska jest autorką fotografii o tematyce krajoznawczej, głównie z terenu województwa lubelskiego. Uczestniczyła w kilku wystawach fotografii wraz z Zamojską Grupą Fotograficzną w Zamojskim Domu Kultury i na dwóch dorocznych Przeglądach Fotografii Zamojskiej. Jest też autorką fotografii w Kalendarzach Urzędu Miasta Zamość na lata 2016 i 2017.
W zamojskiej Galerii Nadszaniec wciąż można podziwiać fotografie obojga autorów wykonane w jednej z najbardziej kolorowych miejscowości w Polsce. Wystawa „Zalipie.Malowana wieś” prezentuje zdjęcia z wsi Zalipie w Małopolsce, która słynie ze zwyczaju ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami. Tradycja ta wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami.
(fot. nadesłane)
Redakcjo, możecie się dowiedzieć czy w Lublinie będzie ta wystawa i gdzie?
dobre pytanie. też jestem zainteresowany.