Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

We wtorek możliwe burze w regionie, miejscami pojawią się ulewy

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia przesuwających się znad południowo-zachodniej części Europy w głąb Starego Kontynentu o imieniu Lisa. Stabilna aura w ciągu dnia będzie sukcesywnie zastępowana wzrostem zachmurzenia, któremu lokalnie będą towarzyszyć opady deszczu i silne burze. Co więcej, nad obszar naszego kraju nadal napływać będą ciepłe, południowe i południowo-wschodnie masy powietrza wpływające na wzrost temperatury i warunki sprzyjające rozwojowi termicznych burz.

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Gdzieniegdzie przelotne, konwekcyjne opady deszczu, lokalnie także burze z możliwym gradem. Wysokość opadów podczas burz do 25-30 mm. Na termometrach maksymalnie od 25°C do 27°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Tylko w trakcie burz porywy wiatru do 70-75 km/h.

Mniej burz niż wczoraj

Generalnie we wtorek zjawisk burzowych będzie mniej niż w poniedziałek na obszarze woj. lubelskiego. Podstawowym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz okażą się intensywne opady burzowe, które z uwagi na niską prędkość mogą skutkować sporymi sumami opadowymi w krótkim czasie i lokalnymi podtopieniami.

Szacuje się, że spadnie grad z najsilniejszych burz o średnicy nieprzekraczającej 1-2.5 cm, miejscami utworzyć się można pokaźna akumulacja gradzin na powierzchni gruntu, powodując lokalne szkody. Istnieje niskie ryzyko powstania lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałej trąby lądowej.

Ciepłe powietrze nad Polską

Do Polski od kilku dni dociera coraz cieplejszy strumień powietrza polarnomorskiego ciepłego. Warunki są korzystne do rozwoju wewnątrzmasowej konwekcji w strefie lokalnych stref konwergencji wiatru. Na skutek dziennego nagrzania i napływu wilgotnej masy powietrza wzrośnie niestabilność powietrza. W całym pionowym profilu troposfery dominuje słaby wiatr, powodując występowanie niewielkich pionowych oraz kierunkowych uskoków wiatru, nie sprzyjając dobrej organizacji burz oraz ich trwałości.

Dominować mają pojedyncze burze pulsacyjne, miejscami łączące się słabo zorganizowane burze wielokomórkowe o czasie trwania średnio 15-60 minut. Podstawowym zagrożeniem okażą się dziś ulewne opady deszczu do 10-30 mm i miejscami gradu do 1-2.5 cm, powodując miejscami szkody w sadach, polach i ogrodach. Na terenach mocniej zurbanizowanych nie można wykluczyć zalań i podtopień, co wynikać ma z dużej wodności atmosfery i niskiej prędkości przemieszczania chmur burzowych ze względu na słaby przepływ na poziomie sterującym w środkowej troposferze. Najgroźniejsze burze wystąpią dziś poza obszarem woj. lubelskiego. Szczególnie na obszarze Warmii i Mazur oraz Podlasia. Pierwsze mogą pojawić się około południa, najwięcej będzie po południu. Wieczorem i w pierwszej części nocy zaczną zanikać.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz ocenia się na 80% w woj. lubelskim. Najsilniejsze powinny być na północy regionu, ale nie można ich wykluczyć na przeważającym obszarze Lubelszczyzny o mniejszej ilości i intensywności względem ubiegłej doby. Pierwsze mogą utworzyć już około południa. Ze szczytem aktywności burzowej pomiędzy godz. 13.00 a 19.00, potem burze powinny zaniknąć.

Pamiętaj! Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

Autor: redakcja

2 komentarze

  1. Dziadek Józek ze Slamsowa

    Mam nadzieję, że może chociaż dziś na Slamsów, ponoć dobry Bóg wyśle trochę dżdżu, bo poprzednie zapowiedzi uczonych od wróżenie z fusów, spełniały się tylko w bliżej nieokreślonym „regionie”.
    Po moich grządeczkach, musiałem koneweczką…

Dodaj komentarz