We wtorek lubelski Zamek zaświeci się na niebiesko

Po raz kolejny Lublin przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

W ramach obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu prowadzona jest akcja „Na niebiesko dla autyzmu”, podczas której iluminacje ważniejszych budynków świecą się na niebiesko – kolor solidarności z osobami z autyzmem. W ubiegłym roku w naszym kraju były to m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko – Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach i Zamek w Lublinie.

Jak informuje Fundacja Alpha – W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Podobnie jak rok temu, w Lublinie swoje barwy na niebieskie zmieni Zamek, przed którym to odbędą się główne obchody Dnia Autyzmu. Zorganizowane są one przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin przy współpracy z Fundacją Alpha. Główną ideą akcji jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

W programie oprócz widowiskowego niebieskiego oświetlenia Zamku przewidziano również pokaz tańca z ogniem a także wspólne wypuszczanie lampionów. Obchody rozpoczną się 2 kwietnia 2013 r. o godz. 21.00 przed Zamkiem Lubelskim, ul. Zamkowa 9. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych i proszą jednocześnie o ubranie się na niebiesko w geście solidarności z chorymi.

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą