690 680 960

W województwie lubelskim powstał nowy rezerwat przyrody. Chroni bór chrobotkowy

Bardzo rzadkie gatunki porostów ma chronić nowy rezerwat przyrody Sugry, jaki właśnie powstał w naszym regionie. Otrzymał on imię zasłużonego leśnika Janusza Szostakiewicza.

Decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie, na terenie naszego regionu utworzony został nowy rezerwat przyrody. Ma on powierzchnię ok. 45 ha i znajduje się nad Bugiem w gminie Kodeń w powiecie bialskim. Głównym celem ochrony tego miejsca, jest zachowanie boru chrobotkowego z bardzo rzadkimi gatunkami porostów.

Ekosystem rezerwatu jest bardzo bogaty w porosty, których naliczono tam 69 gatunków.Co ważne, 5 z nich objęte jest ochroną ścisłą, 13 częściową, a 17 znajduje się na czerwonej liście. Do tego dochodzi 19 gatunków mszaków, w tym wiele objętych ochroną częściową. Wokół rezerwatu wyznaczona została również otulina o powierzchni 31 ha. Całość gruntów należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Chotyłów.

Rezerwat przyrody Sugry otrzymał imię zasłużonego leśnika Janusza Szostakiewicza, który zginął tragicznie w 2011 roku w wypadku samochodowym. Przyczynił się on do utworzenia wielu rezerwatów przyrody na terenie byłego województwa bialskopodlaskiego oraz ustanowienia pomników przyrody. Dzięki jego działaniom powstał Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu, był też jednym z inicjatorów założenia Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie.

Jak wyjaśniają leśnicy, pierwsze pomysły dotyczące powstania rezerwatu przyrody „Sugry” pojawiły się już pod koniec lat 90. minionego stulecia. Zapis o projektowanym rezerwacie znalazł się nawet w dokumentach urządzeniowych Nadleśnictwa Chotyłów na lata 2004-2013. Jednak dopiero w tym roku udało się uregulować kwestie związane z ustanowieniem nowej formy ochrony przyrody na tym terenie.

(fot. Małgorzata Bielak Nadleśnictwo Chotyłów, RDOŚ)

2 komentarze

  1. Bardzo zgrabnie to wytłumaczono: „…otrzymał imię zasłużonego leśnika Janusza Szostakiewicza, który zginął tragicznie w 2011 roku w wypadku samochodowym. Przyczynił się on do utworzenia wielu rezerwatów przyrody na terenie byłego województwa bialskopodlaskiego oraz ustanowienia pomników przyrody.”
    Nie każdy wypadek samochodowy przyczynia się do utworzenia rezerwatów przyrody, a ten się przyczynił.
    Szczególny wypadek…

Kursy walut

  • USD 4.5066zł -0.22%
  • GBP 5.4151zł 0.02%
  • EUR 4.6684zł -0.28%
  • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie