Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

W tym roku nie będzie jednego wspólnego terminu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Już po raz szósty w Lublinie odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem jednak w zmienionej formie. Uczestnicy będą poruszać się w ciszy i samotności, nie bacząc na warunki atmosferyczne, stan dróg i ścieżek. W drogę pójdą na własną odpowiedzialność.

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń od osób, które zamierzają udać się w Ekstremalną Drogę Krzyżową. W tym roku, z uwagi na pandemię jak też ustanowione przez rząd obostrzenia, nie będzie jednego wspólnego terminu wydarzenia. Organizatorzy podjęli decyzję, że wierni mają indywidualnie pokonywać trasę w wybranym przez siebie terminie. Powinni jedynie zadeklarować swój udział oraz wziąć udział we mszy św. w dowolnym kościele.

Zaproponowano osiem tras, które mają od 31 do 51 km długości. Oczywiście zostały wytyczone nie tylko drogami utwardzonymi, lecz również niejednokrotnie ścieżkami, drogami gruntowymi lub też traktami leśnymi z dala od siedzib ludzkich. Kolejne stacje drogi krzyżowej znajdują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Dlatego też dokonując wyboru należy brać pod uwagę swoje możliwości fizyczne.

Trasa niebieska prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego do Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście, trasa pomarańczowa wiedzie z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście, trasy brązowa oraz zielona zostały wytyczone z Lublina do Bazyliki św. Anny w Lubartowie przy czym jedna biegnie przez Lasy Kozłowieckie a druga doliną Wieprza. Trasy żółta, czerwona i fioletowa zaczynają się w Lublinie a kończą w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej a ich długość wynosi 41, 44 i 46 km. Najdłuższa jest trasa czarna, również z Lublina do Wąwolnicy. Jest ona też najtrudniejsza, gdyż nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbędą się nie tylko w Lublinie. W Parczewie przygotowano dwie trasy prowadzące do Ostrowa Lubelskiego. W Łęcznej 9 tras wiodących do Lublina, Chełma, Rogóźna czy też Wąwolnicy. Ich długość wynosi od 30 do 64 km. W Międzyrzecu Podlaskim do wyboru są dwie 40-km trasy, a w Janowie Lubelskim 5 tras od 42 do 70 km. Najdłuższa z tras wytyczona została z Hrubieszowa. Ma ona 81 km długości i prowadzi do Krasnobrodu.

Przed wyruszeniem w trasę należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Z uwagi na zmienne warunki pogodowe niezbędny jest odpowiedni ubiór jak też gorące napoje w termosie oraz latarka, najlepiej czołowa. Konieczne jest też poinformowanie najbliżych lub znajomych o wybranej trasie, oraz zapewnienie sobie transportu powrotnego.

(fot. EDK)

37 komentarzy

  1. Krzysztof,, Ochota,,

    Marność nad marnościami i wszystko na pokaz.. Bardzo cenię życie ludzkie i biada temu ktokolwiek to życie skrzywdzi… Ale jeżeli sam idiota, albo panujące nad idiotą jego ego robi na pokaz tego typu scenki. To chętnie zabiorę takich osobników w takie miejsca na świecie z których wraca jeedna na sześć osób żywa.( bez pieniędzy) Chcecie emocji? Zaprowadzę Was tam…

    • ⭐⭐⭐☆☆☆

      Masz na myśli Sosnowiec?

    • Tak na pewno idą całą noc w deszczu i błocie na pokaz. Krzysiu nie mirzy innych swoją mirą to, że ty byś od fotek i relacji na inernetach rozpoczął nie znaczy, że po to się chodzi na drogę krzyżową.

    • przykro mi ze tak sadzisz, ale pomodlimy sie za ciebie…

  2. Jak są plany żeby wprowadzić maturę z religii to może jeszcze dożyje czasów że sukienkowy będzie sprawdzał listę obecności kościele.

  3. Bardzo dobry pomysł na dzisiejsze czasy.

  4. Szczęść Boże wszystkim krytykom.

  5. Praktycznie każda z wielkich cywilizacji nagle upadała po osiągnięciu piku technologicznego, który jakoś „dziwnie” zdaje się łączyć z tzw. upadkiem obyczajów. Ludzie wtedy zaczynali czuć się niepokonani i z nudów oraz właśnie poczucia wspaniałości zaczynali „ulepszać” i wymyślać, być mądrzejsi niż natura. Analogicznie jak aktualnie – kilkanaście płci, do tego dowolnie wybieralnych. Powszechna rozwiązłość i manipulacja. Aktualnie nasza cywilizacja upada, tylko wiele osób nie chce tego dostrzec.

  6. A mi się tam podobają fale krytyki – dla mnie to znaczy ze zły się szarpie i go to drażni …

    Nie wierzysz – nie idź, nie smakuje Ci to przejdź obok tego obojętnie, ale skoro komentujesz i Cię to uwiera zastanów się nad sobą skąd ta reakcja …

    BTW
    idzie każdy z własnym krzyżem który niesie w Bogu znanej intencji – AMEN

Z kraju