Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W trakcie czyszczenia stawu natrafił na niewybuch. Interweniował patrol saperski

We wtorek w Uhrusku mężczyzna, który czyścił staw, znalazł skorodowany pocisk pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu, zaś saperzy bezpiecznie go usunęli.

Wczoraj włodawscy policjanci otrzymali zgłoszenie o znalezieniu na terenie Uhruska w powiecie włodawskim niewybuchu o wielkości ok. 15 cm. Dyżurny skierował na miejsce policjantów, którzy zabezpieczyli niewybuch i miejsce jego znalezienia.

Niewybuch rozpoznano jako pozostałość z czasów II wojny światowej. Na miejsce wezwano patrol saperski i bezpiecznie usunięto powojenne pozostałości.

To kolejne tego typu znalezisko. Nasze ziemie kryją w sobie wiele pamiątek dawnych czasów, które z uwagi na skorodowanie mogą wybuchnąć przy niewielkim wstrząsie, a nawet przy zwykłym dotknięciu. By nie zrobiły nikomu krzywdy muszą się nimi zająć fachowcy. Dlatego należy pamiętać by nigdy nie wydobywać samodzielnie z ziemi podejrzanych przedmiotów, nie próbować ich rozbierać i pod żadnym pozorem nie wrzucać do ognia. Wybuch może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo!

W każdym przypadku, gdy znajdziemy przedmiot przypominający granat lub jakikolwiek pocisk – nie należy go dotykać, a o fakcie znalezienia niewybuchu lub niebezpiecznego przedmiotu należy powiadomić Policję albo Straż Pożarną tel. 112.

(fot. Policja Włodawa)

3 komentarze

  1. Gdyby niewybuch wybuchł, to byłby wybuch.

  2. Mógł zaczekać trochę czasu i wrzucić w ognisko w sylwestra. A tak cala zabawa dla saperów.

  3. Wygląda na 37 mm pocisk z rosyjskiej armaty przeciwlotniczej wz. 1939. Ma zapalnik, smugacz i trochę materiału wybuchowego. Niebezpieczny – nie brać do ręki, bo może wyrwać razem z płucem 🙂

Z kraju