Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

W tej miejscowości wiedzą, jak ważne jest własne bezpieczeństwo. Zorganizowali „Odblaskowy Spacer” (zdjęcia)

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w „Odblaskowym Spacerze”, jaki zorganizowano wczoraj wieczorem w Zemborzycach Tereszyńskich koło Lublina. Odbyła się również pogadanka na temat bezpieczeństwa na drodze.

W niedzielę w miejscowości Zemborzyce Tereszyńskie w podlubelskiej gminie Konopnica odbył się „Odblaskowy Spacer”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Zemborzyce Tereszyńskie we współpracy z OSP Zemborzyce oraz Biblioteką w Zemborzycach. Celem było rozpowszechnianie świadomości wśród kierowców i pieszych, jak ważna jest prawidłowa widoczność na drodze.

Okres jesienno zimowy to czas, kiedy coraz wcześniej zapada zmrok. Wzrasta też liczba zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Część z nich kończy się tragicznie w skutkach. Tymczasem w większości przypadków kierowcy wyjaśniają, że dostrzegli pieszego w ostatniej chwili i nie mieli już szans na jego ominięcie czy też zatrzymanie auta. Dlatego też niezwykle ważna jest edukacja.

Osoba, która ma odblask, jest widoczna dla kierowcy samochodu z odległości nawet z 150-200 metrów. Jeżeli zaś chodzi o pieszych nie posiadających żadnych elementów odblaskowych, a na dodatek ubranych w odzież ciemnego koloru, to tak naprawdę są oni niewidoczni dla kierowców. Dlatego też ważne jest, aby kierowcy poruszając się po nieoświetlonych drogach nie przesadzali z prędkością, co da im szansę na reakcję w tego typu sytuacjach.

Uczestnicy „Odblaskowego Spaceru” posiadali latarki, na sobie mieli zaś kamizelki. Do tego dochodzą odblaskowe opaski i breloczki. Te ostatnie zostały przekazane przez Urząd Gminy Konopnica oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie. W wydarzeniu wzięło udział blisko 70 osób. Przemarsz mieszkańców był również zabezpieczany przez strażaków z miejscowej jednostki OSP oraz funkcjonariuszy komisariatu w Bełżycach.

Na koniec uczestnicy udali się do Hotelu Korona, odbyła się „pogadanka z policjantem” na temat bezpieczeństwa na drodze, a także prawidłowego korzystania z dróg przez pieszych i innych uczestników ruchu. Jak podkreślają organizatorzy, był to pierwszy tego typu spacer, jednak nie ostatni. Celem jest bowiem uświadomienie jak największej liczby osób, co pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w tej okolicy.

W Zemborzycach Tereszyńskich nie brakuje ruchliwych dróg, na których co jakiś czas dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków. Największe zagrożenie występuje na graniczącej z miejscowością tzw. Tatarówce, czyli drodze powiatowej łączącej drogę ekspresową S17 z ul. Krężnicką w Lublinie.

W tej miejscowości wiedzą, jak ważne jest własne bezpieczeństwo. Zorganizowali „Odblaskowy Spacer” (zdjęcia)

W tej miejscowości wiedzą, jak ważne jest własne bezpieczeństwo. Zorganizowali „Odblaskowy Spacer” (zdjęcia)

(fot. materiały organizatorów/nadesłane)

5 komentarzy

  1. Lubelskie jako rozmodlona nacjonalistyczna ”twierdza” wolna od zmian cywilizacyjnych, zostanie kopanym w anus zacofanym śmieciem.

  2. A może tak chodnik i remont tatarakówki. To by na pewno podniosło bezpieczeństwo w tym rejonie.

  3. Fajne to.
    Ale kostka krzyyyywaa aż zęby bolą patrzeć na nią.