Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

W środę otworzą pierwszy odcinek ekspresówki z Kurowa do Warszawy

Pierwsze 15 km już jutro, kolejne 30 pod koniec miesiąca. Pierwsze dwa odcinki drogi ekspresowej S17 Kurów – Warszawa gotowe do użytkowania. Kolejnym pojedziemy pod koniec wakacji.

Zgodnie z zapowiedziami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w środę zaplanowano oddanie do użytkowania pierwszego odcinka drogi ekspresowej S17 Kurów – Warszawa. Chodzi o 13 km trasy od węzła Kurów Zachód do miejscowości Skrudki. Usunięcie barier i udostępnienie ekspresówki kierowcom ma się odbyć już w godzinach przedpołudniowych. Droga, w odróżnieniu od istniejących w naszym regionie tras szybkiego ruchu, ma nawierzchnię betonową. Jej wybudowanie kosztowało 270,8 mln złotych.

Prace w tym miejscu zaczęły się 19 października 2015 roku. Wykonawca, firma Mota-Engil Central Europe, do połowy lutego 2017 roku zajmował się przygotowywaniem inwestycji. W pierwszej kolejności stworzony musiał bowiem zostać projekt trasy. Same prace budowlane ruszyły 19 lutego 2017 roku i prowadzone były do 15 kwietnia b. roku. Następnie inwestor musiał dokonać odbiorów technicznych i uzyskać zgodę na użytkowanie drogi przez nadzór budowlany.

Jeszcze w tym miesiącu planowane jest otwarcie kolejnego odcinka tej trasy. To 25 km ekspresówki od granicy województw lubelskiego i mazowieckiego do obwodnicy Garwolina. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak szybko decyzje wyda nadzór budowlany. Drogowcy szacują, że nastąpi to pod koniec czerwca, a wtedy niezwłocznie droga zostanie oddana do użytkowania. Kierowcy będą mieli do dyspozycji 30 km trasy, gdyż wjadą na nią na węźle Ryki Północ. W wakacje mają się zaś zakończyć prace na odcinku Skrudki – granica województw. Zostanie on udostępniony kierowcom pod koniec wakacji.

(fot. GDDKiA)

25 komentarzy

  1. jak zwykle nie ma mapki, lepiej napisać 30 zdań zamiast zobrazować to mapką