W sprawie wycinki drzew w Starym Gaju głos zabrał prezydent Krzysztof Żuk

Rozpoczęta pod koniec grudnia 2020 r. wycinka drzew w Starym Gaju rozpoczęła falę krytyki działań Lasów Państwowych. Dzisiaj prezydent Lublina przekazał, że zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska o uznanie lasów leżących w granicach Lublina za lasy ochronne.

Wycinka drzew prowadzona przez Lasy Państwowe w Starym Gaju zbulwersowała mieszkańców Lublina, dzisiaj głos w tej sprawie zabrał prezydent miasta Krzysztof Żuk.

– W związku z gospodarką przemysłową prowadzoną obecnie przez Lasy Państwowe na terenie Starego Gaju zwrócę się do Dyr. Gen. LP, by działając na podstawie Ustawy o Lasach zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska o uznanie lasów leżących w granicach Lublina za lasy ochronne. Mam nadzieję, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przychyli się do mojej prośby, którą skieruję oficjalnie na piśmie. Mam też nadzieję, że Minister Klimatu i Środowiska wówczas rozpatrzy wniosek jak najszybciej i pozytywnie, obejmując lubelskie lasy ochroną – poinformował Krzysztof Żuk.

Co więcej prezydent Lublina zwrócił się do Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego o wsparcie starań Lublina w zakresie objęcia ochroną lasów Dąbrowa i Stary Gaj.

Jak poinformowała nas Anna Sternik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, wycinka drzew w Starym Gaju prowadzona jest od końca grudnia 2020 roku, przy granicy z rezerwatem Stasin. Zabiegi te miały charakter pielęgnacyjny.

– Drzewa zostały tam wycięte w ramach cięć pielęgnacyjnych zwanych trzebieżą – leśnicy usuwają część z nich po to, żeby te często najdorodniejsze i odpowiednie dla danego siedliska mogły mieć jak najlepsze warunki do dalszego wzrostu. Stary Gaj to drzewostany gospodarcze, co oznacza że leśnicy sadzą tam drzewa, pielęgnują las przez wiele wiele lat, a także pozyskują drewno. Jednak informacja o planowanym na ten rok wycięciu ok. 50 hektarów lasu wymaga doprecyzowania – to łączny obszar, jednak zdecydowana większość tych cięć będzie miała charakter zabiegów pielęgnacyjnych; cięcia rębne zostaną wykonane na powierzchni zaledwie 81 arów, na których oczywiście wykonane będą nowe nasadzenia. Warto też dodać, że w ubiegłym roku na terenie Nadleśnictwa Świdnik posadzono w ramach odnowień nowe drzewa na powierzchni blisko 22,5 ha, zaś w tym roku odnowienia wykonane w tym Nadleśnictwie wyniosą blisko 60 hektarów – tłumaczy Anna Sternik.

W sprawie wycinki drzew w Starym Gaju zostało przekazane pismo przez Bartosza Marca, Członka Młodzieżowej Rady Klimatycznej z Lublina, do Ministra Klimatu i Środowiska.

– Jako reprezentant lubelskiej młodzieży w Młodzieżowej Radzie Klimatycznej przy Ministrze Klimatu i Środowiska zwracam się do Pana z prośbą o wyjaśnienie i zareagowanie w sprawie wycinek drzew w Starym Gaju w Lublinie, prowadzonych przez Lasy Państwowe. W tym roku Lasy Państwowe zamierzają wyciąć 50 ha lasu tj. ok. 11% powierzchni Starego Gaju. Jestem zaniepokojony tą sytuacją, podobnie jak część lubelskiej młodzieży, ponieważ Stary Gaj jest w Lublinie jednym z nielicznych, zielonych terenów. Przez mieszkańców jest określany jako „południowe płuca miasta” – czytamy w piśmie przesłanym do ministerstwa.

Bartosz Marzec zaznacza, że Stary Gaj to idealne miejsce dla młodzieży na jazdę na rowerze, bieganie, spacerowanie i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

– Nie chcemy chodzić do lasu, w którym pozostałyby jedynie pnie po ściętych drzewach – dodaje Członek Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Jednocześnie lubelscy aktywiści przygotowali petycję „Stop wycince w Starym Gaju”. Czego żądają? Chcą wstrzymania planowanych na rok 2021 i kolejne lata wycinek w lasach Stary Gaj i Dąbrowa, powodujących usuwanie drzew na dużych powierzchniach (w tym wstrzymania tzw. „rębni gniazdowych”).

Aktywiści domagają się ograniczenia ilości cięć i innych prac leśnych (np. trzebieży, zupełnego usuwania martwego drewna, gałęzi itp.) oraz podjęcia rozmów z organizacjami ekologicznymi, Urzędem Miasta Lublin i innymi ruchami społecznymi na temat ustanowienia form ochrony najcenniejszych fragmentów lasu Stary Gaj (oddziały 177 i 178, najbardziej okazałe drzewa jako pomniki przyrody), w których gospodarka leśna będzie ograniczona do minimum.

Oczekują również wzięcia odpowiedzialności za sposób prowadzenia gospodarki leśnej oraz zaspokajanie potrzeb społeczeństwa i ochronę walorów przyrodniczych w Starym Gaju przez władze Gminy Lublin, na której terenie znajduje się las.

– Domagamy się aby Rada Miasta Lublin zwróciła się do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśnictwa Świdnik o trwałe ograniczenie wycinek na dużą skalę oraz podjęły z nimi rozmowy (przy udziale organizacji społecznych, ekologicznych itp.) prowadzące do kompleksowego i efektywnego opracowania skutecznych sposobów i zasad, w jaki realizowane będą funkcje społeczne i przyrodnicze Starego Gaju jako miejskiego lasu ochronnego – czytamy w petycji.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. Oho… Leśnicy, którzy od lat dbają o ten i inne lasy, ponownie, chcąc dalej dbać o las, są atakowani przez bezmyślnych, nastawionych na kasę „ekologów”. Stfu…

 2. a co PISuary lepsi ? ile wycieli za Szyszki ? i to dopiero afera Amber Gold przy tym to pryszcz

 3. Pewnie ci, co wycinali las w Konopnicy pod S19 tak się obłowili że już nie mogą przestać. W miarę jedzenia apetyt rośnie. Będą rżnąć wszystko dookoła. (Nie można lajkować, więc w ten sposób: szacun dla Wp)

 4. Tam jest ochrona brzozy czarnej. Mają to w nosie ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą