690 680 960

W regionie zrobiło się żółto za sprawą kwitnącego rzepaku (zdjęcia)

Co roku o tej porze pola w regionie żółcą się od kwitnącego rzepaku. To dobra pora dla miłośników zdjęć krajobrazów i nie tylko. Należy jednak pamiętać, aby robiąc zdjęcia nie niszczyć upraw.

Pola w całym kraju pokryły się żółtymi kwiatami rzepaku. Należy pamiętać, że Polska jest jednym z największych producentów rzepaku w Europie. Ze względu na wielkość zbiorów i powierzchnię uprawy, Polskę wyprzedzają jedynie Francja i Niemcy. Co ważne, woj. lubelskie jest w krajowej czołówce jeżeli chodzi o powierzchnię zasiewów oraz zbiory.

Wytwarzany olej z nasion rzepaku jest znakomitym produktem spożywczym, ale także ważnym surowcem do produkcji biopaliw. Jest ponadto źródłem białka paszowego. Należy pamiętać, że rzepak to nasze czarne złoto. Jest bardzo ważną rośliną w zmianowaniu, przerywającą wadliwe monokultury zbożowe.

Co ciekawe, rzepakowe pola przypadły do gustu fotografom i influencerom. W ostatnich latach pojawiło się nawet specjalne określenie osób z lubością fotografujących się w żółtych kwiatach, głównie są to panie i określa się je jako „rzepiary”. Robiąc zdjęcia w rzepakowych polach pamiętajmy, aby nie niszczyć upraw. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć!

(fot. lublin112.pl, nadesłane Julian)

Zobacz również

20 komentarzy

  1. Piękna sprawa takie rzepaki. A jeszcze lepiej być w środku takiego łanu. Bezcenne

  2. to chyba bez

Kursy walut

  • USD 4.4012zł 0.87%
  • GBP 5.3195zł 0.02%
  • EUR 4.6147zł 0.12%
  • CHF 4.7848zł -0.04%

Polub nas