Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

W regionie przybywa cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS

Liczba cudzoziemców, którzy są zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w ZUS, przekroczyła w czerwcu milion i dalej rośnie. W województwie lubelskim także przybyło legalnie pracujących obcokrajowców.

W regionie składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS opłacało na koniec czerwca już ponad 29,5 tys. cudzoziemców. W ciągu pół roku ich liczba wzrosła o ponad 11 procent (o 2,9 tys. osób).

Nadal największą grupę stanowią wśród nich obywatele Ukrainy. W województwie lubelskim to już około 18,4 tys. osób, czyli o 1,8 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku.

– Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie nie zauważyliśmy, aby masowo wyrejestrowywano z ubezpieczeń obywateli tego kraju. Potwierdzają to także obecne i historyczne dane. W ostatnich miesiącach stale obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, także Ukraińców – wskazuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska.

Na drugim miejscu pod względem liczebności w rejestrach ZUS są Białorusini. W województwie lubelskim to 7,9 tys. osób. Ubezpieczonych z pozostałych narodowości jest znacznie mniej.

Większość ubezpieczonych w Lubelskiem cudzoziemców, bo aż 61 procent, to osoby zatrudnione na umowy o pracę. Pozostali korzystają przede wszystkim z umów cywilnoprawnych lub są przedsiębiorcami. Wśród obcokrajowców zgłoszonych do ZUS w regionie jest niecały tysiąc osób, które prowadzą własne działalności gospodarcze.

Do pracy w Polsce przyjeżdżają przede wszystkim osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25 do 49 lat. Przy czym najwięcej pracowników z zagranicznym paszportem ma od 30 do 39 lat. Wśród ubezpieczonych cudzoziemców dominują mężczyźni.

(fot. lublin112.pl)

26 komentarzy

 1. I co sami płacą za siebie ten ZUS jak wszyscy pracującym na swoim Polacy ?

  • Ktoś ich zatrudnił ,to płacą. A co pracy im żałujesz, załatwić ci atrakcyjną pracę przy zrywaniu malin jesiennych?

   • Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyznaje i wypłaca świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ (tzw. 500+). Wcale nie muszą pracować.

    • Powinieneś też być nieco rzetelny.
     Pobyt w Polsce jest legalny przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r. , czyli do 24 sierpnia 2023 r.

     I co, że dostaną? Jak i tak wydadzą to u nas w kraju. Tak, często nie mieliby z czego żyć.

 2. 15,5% inflacja, ceny paliw +40%, energii będzie nawet +100%, żywność +30%-50% i….3 mln dodatkowych gąb na socjalu w Polsce z których spora ilość rozbija się wypasionymi furami w tą i z powrotem przez granice. Żyć i nie umierać. No ale jesteśmy drudzy po USA w pomocy. Jest się czym chwalić. No i co z tego?

  • Jesteś za głupi aby zrozumieć to, o czym piszesz.
   Wracaj smarkaczu do piaskownicy i ciesz się, że jeszcze wakacje.
   Może mamusia za 500+ kupi ci lizaka.

   • Kto tu jest smarkacz?…wracaj do szkoły uzupełnić edukację… przynajmniej podstawy. Jedyne co potrafisz to krytykować a merytorycznej odpowiedzi z Twojej strony brak. Cel był taki aby komuś ubliżyć. Jeśli jest to Twoja ambicja to chyba się spelniles/las bo nic konkretnego do powiedzenia nie widać nie masz.

   • Komentarz ukrofilca mnie nie rusza. A ty jedź tam na front na ochotnika pajacu.

  • Kłamstwo. Nie siej propagandy jak u putlera

 3. No to tylko patrzeć ,jak te pasożyty w szklanych biurowcach dostaną podwyżkę bo będzie z czego.

 4. El loco lepiej być jak powiadasz „ukrofilcem” niż sprzedawać się za kopiejki.

 5. Tak, przyjechało ich prawie 5 milionów a ZUS płaci 18 tysięcy, reszta w gościach i wy jeszcze macie czelność ich bronić?( chyba że piszą to bracia i siostry). Masz ochotę to oddaj im wszystko swoje , mieszkanie , żonę, auta nie wezmą bo za bardzo grat.

  • Jak ci źle, czy coś ci nie pasuje, granice mamy jeszcze otwarte.

   • Co tu jeszcze robisz? Czemu nie bronisz swojej ojczyzny , tylko wysyłasz innych.

    • Mojej ojczyzny jeszcze nikt nie zaatakował. Zainteresuj się lepiej swoją ojczyzną.

    • Ruchu lepiej się staraj bo całego rubla nieprędko uzbierasz.
     Przynajmniej na ZUS ci nie potrącają.

     • Możesz pisać co chcesz a i tak mam to gdzieś, mam o was ruskich i ukr wyrobione zdanie , jedni i drudzy macie ten sam tok myslenia, niczym się nie różnicie. A to że Was nie znoszę to moja sprawa i wynocha do siebie.

      • Rychu jesteś najlepszym przykładem jak trudno być człowiekiem.
       Ale nie martw się… „karma wraca”…

  • I co Rychu – kopiejkowy propagandzisto?
   Może zacznij pisać „paski” w publicznej telewizji.
   W jednym zdaniu porównujesz liczbę przyjeżdżających do Polski z liczbą płacących ZUS w województwie lubelskim.
   Poza tym pisząc ile osób wjechało warto by wspomnieć ile również w tym czasie wróciło do siebie, ile pojechało dalej do innych krajów UE, ile było dzieci.
   Ale po co?
   Przecież kopiejki bierzesz za pisanie w taki sposób, w jaki cię wyszkolili.

   • Pomyśl troszkę, to nie boli. W piszesz ze wyjechali , tak na wakacje do siebie i już niedługo zjada z powrotem. Powtarzam , dlaczego jesteś u nas w gościach a nie bronisz swoich. Ja w przeciwieństwie do ciebie nigdy nikogo nie obrażam. A tak wy macie to w genach.

 6. DO MM lepiej to szanować rodaka tego już u Ciebie zabrakło. Nie neguj ludzi myślącym ,że Ty masz poglądy anty to nie znaczy że ludzie są ślepi i głupi w odróżnieniu od Ciebie. Bo takich jak ty już w tej chwili nie dowidzących jest mało. I tylko tu na lubelskim forum.

  • Wszystko jest lepsze niż czerwona zaraza.

  • Jozef mam szanować kogoś, komu nie przeszkadzałby inny sąsiad na wschodniej granicy?
   Bo co?
   Poradzimy sobie?
   Po Puszczy Białowieskiej wybudujemy nowy „płot” biegnący przez Roztocze i Bieszczady?
   Bo to raptem tylko 117km… oczywiście 117km więcej niż granica, na której ostatnio mamy problemy.
   Mam szanować kogoś, kto manipuluje faktami i używa takich samych argumentów jak czerwona propaganda?

Z kraju