W południe będzie można obserwować zaćmienie Słońca. Kolejne dopiero za 5 lat

Prognozy pogody są optymistyczne, nie powinno być większego zachmurzenia, a więc bez większego problemu będzie można dzisiaj obserwować zaćmienie Słońca. Kolejne tego typu zjawisko nastąpi dopiero w 2026 roku.

W czwartek 10 czerwca na niebie będzie można podziwiać niezwykłe zjawisko. Do tego bardzo rzadko występujące. Chodzi o zaćmienie Słońca, które po raz ostatni obserwowane było 6 lat temu. Z kolei na kolejne poczekamy aż do 2026 r.

Zjawisko nazywane jest zaćmieniem pierścieniowym lub obrączkowym. Chodzi o to, że Księżyc znajduje się zbyt daleko od słońca, aby je całkowicie zakryć. Dlatego też wokół ciemnej tarczy Księżyca widać będzie jasny pierścień.

Najlepsze warunki do obserwacji wystąpią w części Kanady, w Rosji oraz na Grenlandii. W Polsce dostrzec będzie można zaćmienie częściowe. Rozpocznie się ono, w zależności od części kraju, w godzinach od 11.40 do 12.00, zakończy zaś przed 14:00.

Należy pamiętać, że aby bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca, nie można tego robić gołym okiem. Jak ostrzegają specjaliści, bez obaw o uszkodzenie wzroku na słońce można patrzeć przez specjalną folię do obserwacji, która dostępna jest za kilka złotych w sklepach z akcesoriami astronomicznymi, bądź też przez szybki spawalnicze. Mitem jest że bezpieczeństwo gwarantują płyty CD, klisze fotograficzne czy też zadymione kawałki szkła.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

8 komentarzy

  1. Uwaga: przy zaćmieniu obrączkowym Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, żeby całkowicie zakryć Słońce. Właśnie parę dni temu minął apogeum swojej orbity.

  2. „Zjawisko nazywane jest zaćmieniem pierścieniowym lub obrączkowym. Chodzi o to, że księżyc znajduje się zbyt daleko od słońca, aby je całkowicie zakryć” – Nieprawda. Im większa odległość Księżyca od Słońca, tym stosunek wielkości kątowych tych ciał jest większy na korzyść Księżyca, więc zaćmienie byłoby pełniejsze, a nie mniej pełne. W zaćmieniu pierścieniowym Księżyc znajduje się w maksymalnej odległości od Ziemi (nie Słońca) I dlatego jego wielkość kątowa jest najmniejsza. Jest też mniejsza od wielkości kątowej Słońca i dlatego Księżyc nie może przykryć tarczy słonecznej całkowicie.

  3. A płyty CD i stare dyskietki bardzo dobrze się sprawdzają przy obserwacji zaćmienia Słońca.

    • Idealnie, do jednorazowej obserwacji, tyle że czego kolwiek, potem już nic nie zobaczysz.
      Zawsze jeszcze możesz włożyć głowe w rdzeń reaktora atomowego co za różnica.

  4. Tylko patrzeć. Aktualnie okolice fazy maksymalnej.

  5. nie za 5 lat tylko już 25 października 2022 roku

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)