W piątek mieszkańcy woj. lubelskiego otrzymali pierwszego SMS-a od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Trwa pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami – Alert RCB. Dzisiaj mieszkańcy województwa lubelskiego otrzymali pierwsze takie ostrzeżenia, związane z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w piątek za pośrednictwem operatorów sieci komórkowej ostrzeżenia zawierające informację o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych.

Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe – komunikat takiej treści, w ramach systemu ostrzegania przed zagrożeniami AlertRCB, został wysłany po raz pierwszy.

Otrzymali go mieszkańcy czterech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. SMS został wysłany ze względu na prognozowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zjawiska pogodowe zagrażające życiu i zdrowiu. IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, silnym wiatrem (do 115 km/h) oraz intensywnymi opadami deszczu (do 60 mm), miejscami gradu.

Pilotażowy program AlertRCB zakłada wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej do abonentów wszystkich sieci komórkowych znajdujących na obszarze, dla którego prognozuje się wystąpienie zdarzeń, w realny sposób zagrażających życiu i zdrowiu.

Należy pamiętać, że pilotażowa wersja AlertuCB obejmuje obszar województwa, stąd SMS-a dostaną również osoby, które znajdują się na jego terenie, ale poza obszarem zagrożonym. Docelowo (w grudniu 2018 roku), ostrzeganie zostanie zawężone do poziomu powiatu.

Tutaj znajdziecie pytania i odpowiedzi dotyczące tego systemu – kliknij.

2018-08-10 15:52:25
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

21 komentarzy

 1. Też dostałem i dziękuję, mimo ze faktycznie ledwo pokapało ale z satelity wyglądało to paskudnie i nie musiało się to tak spokojnie skończyć, swoja drogą patrząc na wielkość chmury gdzie indziej musiało nieźle narozrabiać .

 2. Dostaną SMS-a źle. Nie dostaną SMS-a narzekają, że nie było żadnej informacji. Cieszcie się że nie było nawalnicy, inni mieli.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS