Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Paryżu o bezpieczeństwie i sytuacji na Ukrainie (wideo)

W Paryżu prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu głów państw i szefów rządów, by omówić sytuację na Ukrainie oraz sprawy bezpieczeństwa w naszej części Europy. Spotkanie odbywało się na zaproszenie Prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Prezydent Andrzej Duda po zakończonym spotkaniu podkreślił w rozmowie z mediami, że podczas długiej dyskusji poruszonych zostało szereg tematów w kwestii dalszego wsparcia Ukrainy. Jak dodał, najważniejszą konkluzją rozmów jest przygotowanie w najbliższym czasie znaczących dostaw amunicji.

– Jest to Ukrainie ogromnie potrzebne i wielokrotnie zgłaszał to prezydent Wołodymyr Zełenski – mówił polski przywódca. Jak wskazał, jest w tej sprawie konkretna odpowiedź ze strony liderów europejskich, ale również przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Kanady.

– Liczę, że w najbliższym czasie uda się to zmaterializować i Ukraina otrzyma wsparcie w postaci amunicji – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że dyskusja dotyczyła również innych form wsparcia m.in. pomocy w rozminowaniu terenów na Ukrainie, wsparcia szkoleniowego, w strzeżeniu granicy Ukrainy – choćby z Białorusią – a także współpracy w zakresie przemysłu rakietowego. Prezydent wskazał, że podczas spotkania poruszona została także kwestia wysłania żołnierzy na Ukrainę.

– Nie było porozumienia w tej sprawie. Zdania są różne i absolutnie takich decyzji nie ma – podsumował polski przywódca.

– Bezpieczeństwo to jest w tej chwili mój priorytet – podkreślił Andrzej Duda przed wylotem do stolicy Francji.

Wskazał wówczas, że spotkanie będzie okazją do omówienia propozycji zgłoszonych przez stronę francuską w aspekcie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Prezydent mówił, że omawiane będą także dalsze plany w zakresie wsparcia Ukrainy.

– To jest część szerszego programu spotkań zbliżających nas do szczytu NATO w Waszyngtonie – podkreślał, przypominając też, że wspólnie z Premierem Donaldem Tuskiem został zaproszony na 12 marca do Białego Domu na spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem.

Prezydent powiedział także, że dzisiaj rozpoczynają się w Polsce ćwiczenie wojskowe Dragon–24, w ramach przygotowania nas do zapewnienia bezpieczeństwa naszej części Europy i ewentualnej odpowiedzi, gdyby trzeba było granic NATO bronić.

– W przyszłym tygodniu spodziewamy się tutaj, także zagranicznych gości; będzie tzw. VIP day. To będzie kolejne wydarzenie bardziej, można powiedzieć, praktyczne niż wojskowe czy polityczne – dodał.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszyli: Szef Gabinetu Marcin Mastalerek, Szef BBN Jacek Siewiera oraz Szef BPM Mieszko Pawlak.

 

(Źródło: KPRP)

Jeden komentarz

  1. Spotkanie w Paryżu i grupy weseheradzkiej w jednym tonie . Więc skąd się wzięło że wojska unii europejskiej mają działać w Ukrainie?
    Zaczynam się gubić

Dodaj komentarz

Z kraju