Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Opolu Lubelskim chcą wybudować spalarnię zwłok zwierzęcych. Mieszkańcy stanowczo się sprzeciwiają inwestycji

Na działce położonej w pobliżu parku i niedaleko osiedla inwestor planuje budowę spalarni zwłok zwierzęcych. Burmistrz odmówił wydania zezwolenia, teraz mieszkańcy przygotowali projekt uchwały, która zablokuje możliwość realizacji takich obiektów.

W ubiegłym miesiącu wśród mieszkańców Opola Lubelskiego rozeszła się wieść, że w mieście ma powstać spalarnia zwłok zwierzęcych. Inwestycję planuje zrealizować jeden z prywatnych inwestorów, który zgłosił taką propozycję do Urzędu Miasta. Zgodnie z procedurami sprawą zajęły się miejskie komisje, a następnie trafiła ona do burmistrza.

W mieście zawrzało, a wiele osób stanowczo zaczęło sprzeciwiać się tego typu inwestycji. Zwłaszcza, że na jej lokalizację wskazano okolicę parku miejskiego. Za mieszkańcami wstawił się burmistrz Sławomir Plis, który najpierw zadeklarował, a następnie potwierdził, że odmówił wydania zezwolenia na prowadzenie tego typu zakładu na terenie miasta.

– To nie jest miejsce na prowadzenie takiej działalności. Może i z procesu spalania nie będzie nieprzyjemnych zapachów, jednak problem leży też w czym innym. Mianowicie chodzi o transport padłych zwierząt i ich części oraz składowanie. Wystarczy się przejechać za takim pojazdem, aby człowiekowi od razu robiło się niedobrze. Wiemy, że takie spalarnie są potrzebne, jednak powinny być budowane na obrzeżach miast czy miejscowości, a nie praktycznie w centrum – tłumaczą mieszkańcy Opola Lubelskiego.

Odmowa burmistrza nie oznacza jednak końca drogi inwestora ku realizacji swoich planów. Zgodnie z prawem może się on od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego lub Wojewódzkiego sądu administracyjnego. Tu jednak z inicjatywą postanowili wyjść mieszkańcy, którzy 1 lipca do Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim złożyli oświadczenie o utworzeniu Komitetu, którego celem jest wystąpienie z inicjatywą podjęcia przez Radę Miasta uchwały w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.

Jak wskazano, problemem jest szczególnie brak odpowiednich regulacji prawa miejscowego, które nigdy nie zostały przedwypadkowo lokalnie wprowadzone, aby zabezpieczyć mieszkańców przed tego typu inwestycjami.

– Spalarnia została zaplanowana na działce położonej w odległości 150 metrów od bramy parku, około 300 metrów od dużego osiedla domów jednorodzinnych i przetwórni owoców i warzyw oraz 600 metrów od ogródków działkowych gdzie ludzie wypoczywają a także uprawiają owoce i warzywa. Być może inwestor o tym nie wie, ale Park Miejski jest oczkiem w głowie mieszkańców Opola Lubelskiego. Tam wypoczywamy, nabieramy odporności, odstresowujemy się, przychodzimy na imprezy masowe liczone w tysiącach osób, są też place zabaw, alejki, jest pałac w który ktoś zainwestował – mówi Paweł Januszek.

Mieszkańcy dodają, że podobna uchwała obywatelska funkcjonuje w jednej z gmin w zachodniej Polsce. Dzięki temu od wielu lat udaje się tam powstrzymywać taką inwestycję. Bez niej procedury odwoławcze otwierają furtkę, aby taki biznes uruchomić w Opolu Lubelskim. A jest on niezwykle intratny, więc raczej inwestor nie będzie łatwo chciał zrezygnować. Liczą też na to, że ich masowy sprzeciw podeprze decyzje władz, a uchwała da narzędzia, które uszczegóławiają, co należy zrobić, aby taką inwestycję zrealizować.

Aby obywatelski projekt uchwały trafił pod obrady Rady Miasta, potrzebne jest poparcie co najmniej 200 mieszkańców. Obecnie trwa zbiórka podpisów w tej sprawie.

(fot. KOIU)

16 komentarzy

  1. Redakcjo! „Zwłoki”? Serio?
    Słownik PWN polecam.

  2. Nieźle artykuł bez autor. Autorze kochany Zwierzęce zwłoki to truchło i tak należy to pisać. Zwłoki przypisane są człowiekowi to tak na marginesie. Autor widocznie nigdy nie miał etyki na studiach (jak w ogóle je skończył).
    Pozdrawiam autora i bez urazy ale trochę trzeba myśleć.

    • Autorze komentarza przed jego pozostawieniem należało się zapoznać ze słownikiem…

      https://wsjp.pl/haslo/podglad/18944/zwloki

    • Asas 5505 ograniczonemu człowiekowi ,to i studia nic nie pomogą ! Więc już nie rób więcej tych fakultetów bo marny ten twój trud ! Ale ego masz wysokie.

    • Co powiesz na to wyuczony magistrze?

      „Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 23 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych przy zbieraniu, przetwarzaniu, grzebaniu lub spalaniu zwłok zwierzęcych i ich części oraz odpadów poubojowych.”

    • och ci przecudowni ludzie, może w ogóle nie pisać zwłoki tylko „niezywe ciało człowiecze”. brzmisz jak świętojebliwy, co w niedzielę do kościółka, a zwierzęta na metrowym łańcuchu koło budy trzyma. tfu

  3. Sprzeciwiają się, bo wolą zakopywać zwłoki za stodołą i nie płacić, zamiast zrobić to tak, jak się powinno robić.

  4. Sprawdźcie słownik PWN 🙂

    • Bo Panu pasuje do komentarza? 🙂
      Litości!
      Wielki Słownik Języka Polskiego (Instytut Języka PAN) chyba jasno określa znaczenie tego słowa w odniesieniu do zwierząt.

      Może pomoże lektura…
      https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1147
      https://www.e-bip.org.pl/piwtrzebnica/19062
      Pierwsze lepsze przykłady

      Może Pan do autorów słownika napisać, że się mylą – oto oni…

    • Kubusiu a co powiesz na to? Napisze do ministerstwa, żeby do słownika PWN rzucili okiem hahahahahahhaa?

      „Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 23 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych przy zbieraniu, przetwarzaniu, grzebaniu lub spalaniu zwłok zwierzęcych i ich części oraz odpadów poubojowych.”

  5. Kuba błyszczy jak zawszę. Nie wychodzi z formy i trzyma stały poziom non stop.

  6. Kiedy i gdzie wybudują zbiornik do kompostowania zwłok dla ekologów ??

  7. W tej wsi i tak śmierdzi i nic tego nie zmieni.

Z kraju