690 680 960

W niedzielę w regionie kontynuacja burzowej aury

Dzisiaj Polska pozostanie pomiędzy obszarem obniżonego ciśnienia znad Ukrainy, a nasuwającym się od zachodu klinem wysokiego ciśnienia. W ciepłej i niestabilnej masie powietrza, lokalnie będą tworzyć się burze.

W niedzielę czeka nas kontynuacja burzowej aury z soboty. Burz jednak powinno być mniej i mają być krótkotrwałe. Spodziewany jest rozwój na ogół pojedynczych komórek burzowych, które miejscami tworzyć mogą się słabo zorganizowane multikomórki burzowe.

Obecność suchszego powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery niekorzystnie wpływać będzie na żywotność ośrodków burzowych. Przeważnie uformują się małe komórki burzowe, bądź niewielkie multikomórki, których okres trwania wyniesie od 15 do 45 minut.

Chmury burzowe przemieszczać mają się powoli z północy na południe. Pierwsze z nich powstaną najprawdopodobniej już w godzinach południowych, ale to właśnie po południu oczekiwana jest intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnych.

Obecność suchszych warstw powietrza spowodować może wystąpienie silnych porywów wiatru do 85 km/h. Natomiast duża wodność atmosfery przyczynić się powinna do silniejszych ulew, lokalnie prowadzących do podtopień. Konwekcja zacznie tracić na intensywności pod wieczór, aby całkowicie zaniknąć do pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-06-03 09:26:24
(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Coś Lublin ma pecha do burz. Wszystko wczoraj minęło miasto od południa. Fajnie, że korzystacie z LFP, bo niestety większość gazet korzysta z prognoz tefałen meteło, który ma zerową sprawdzalność.

  2. Arcy Primas A'Prilis

    Wczorajsza prognoza o tyle mi się potwierdziła, że dość spokojny deszcz pięknie podlał mi działkę na Nałęczowskiej

  3. Jak zapowiadał pogodę w TV J.Skiba to sprawdzała się i długoteminowa ??

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska