Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się wykopki kartoflane

Jak wyglądały tradycyjne wykopki, przy użyciu jakich narzędzi wydobywano z ziemi te cenne bulwy i jak smakuje przed chwilą zebrany i upieczony w ognisku ziemniak, dowiemy się już w nadchodzącą niedzielę odwiedzając lubelski skansen.

W niedzielę, 24 września na pokazach tradycyjnych wykopków kartoflanych w Muzeum Wsi Lubelskiej będzie można zobaczyć różne sposoby kopania kartofli: ręczne przy użyciu motyk i mechaniczne przy pomocy kopaczki konnej. W stodole w zagrodzie z Żabna zaprezentowane zostaną maszyny, narzędzia, kosze i worki używane do zbioru ziemniaków na Lubelszczyźnie w XIX i  XX w.

Z kolei w chałupie z Niemiec gospodynie z Woli Osowińskiej pokażą jakie potrawy można przygotować z ziemniaków. Po pracy czeka nas trochę zabawy przy ognisku w wąwozie nieopodal dworu z  Żyrzyna i degustacja pieczonych ziemniaków przy akompaniamencie ludowej kapeli.

Bilety: 12 zł/ 6 zł; seniorzy (od 60 roku życia): wstęp bezpłatny w ramach akcji „Weekend seniora z kulturą”.

2017-09-19 11:01:38
(fot. MWL)

12 komentarzy

  1. O której godzinie start?

  2. Przyjadę za rok bo mam 59 lat .

  3. Dawni mieszkańcy teraźniejszych skansenów w grobach się wywracają jak widzą te niedzielne sianokosy niedzielne żniwa a teraz niedzielne wykopki… Kiedyś bylo niedopomyslenia żeby chłop w niedzielę był na polu…

    • O to to! Jak ma być pod publiczkę to w sobotę niech organizują, kto to widział w niedzielę wykopki?!

  4. Niech do mnie przyjadą bo jeszcze nie wykopałem swoich.

  5. Żeby zobaczyć kopaczkę konną w akcji wcale nie trzeba iść do skansenu, niektórzy jeszcze tak kopią. Tyle, że konia zastąpił traktor.

  6. Ale atrakcja, że ho ho.

  7. Nie wstydźcie się swojego pochodzenia, do dzisiaj kupe do basenu robicie co niektórzy

  8. co nazbieram to zabieram?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo