Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

W niedzielę na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Punktowo spadnie grad

W niedzielę w regionie należy spodziewać się burz oraz opadów gradu. Szczególnie zagrożone wystąpieniem zjawisk konwekcyjnych są tereny Roztocza.

W niedzielę Polska jest pomiędzy klinem wyżu znad Wysp Brytyjskich, a obszarem niskiego ciśnienia związanym z niżami w rejonie Białorusi oraz Rosji, jaki rozciąga się aż po Rumunię. Zatoka niżowa zaznaczać będzie się nie tylko w dolnych warstwach troposfery, ale także na wyższych poziomach izobarycznych, wspomagając rozwój chmur Cumulonimbus i związanych z nimi burz. Prawdopodobne są lejki kondensacyjne, ale nie można wykluczyć trąby lądowej o niewielkiej sile.

W powietrzu polarnomorskim tworzyć mają się burze, przynoszące drobny grad, opady do 20 mm i wiatr do 70 km/h. Największe prawdopodobieństwo zjawisk burzowych będzie na południowy-wschód i wschód od Lublina, chociaż nie można ich wykluczyć w powiecie lubelskim. Szczególnie liczne chmury Cumulonimbus możliwe są na Roztoczu, gdzie duży wpływ na ich rozwój może mieć orografia terenu.

Pierwsze burze możliwe są około południa, ale szczytowa aktywność burzowa jest prognozowana na godziny popołudniowe. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i chmury Cumulonimbus zaczną zanikać.

Na nagraniu zobaczycie wczorajsze opady gradu w gminie Firlej.

 

 

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i burz

(fot. Fani Pogody, wideo Baba Buduje)

2 komentarze

  1. Wy ciagle piszecie o burza a susza jakiej dawno nie bylo I co z tego ze chlupnie tu czy tam I tak to sytuacj w niczym nie zmienia jednym slowem wasze prognozy sa Malo wiarygodne

Z kraju

Polityka i społeczeństwo