W naszym regionie powstanie Centrum Nauki. Ma w niczym nie ustępować warszawskiemu „Kopernikowi”

Za ok. 150 milionów złotych w Chełmie zbudowane zostanie Centrum Nauki. Nie ukrywano, że pomysł narodził się po ogromnym zainteresowaniu warszawskim „Kopernikiem”.

W piątek w Chełmie odbyło się podpisanie Listu Intencyjnego w sprawie utworzenia w Centrum Nauki. To pierwszy krok do stworzenia w naszym regionie obiektu na miarę warszawskiego „Kopernika” któego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Chełma Jakub Banaszek oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Jak wskazują władze Chełma, celem jest stworzenie przestrzeni do rozwoju nauki, miejsca inspiracji i rozwoju zarówno, z którego korzystać będą mogli zarówno uczniowie jak też starsze osoby. Odwiedzający Centrum będą mogli uczestniczyć w interaktywnych wystawach i ekspozycjach, samodzielnie przeprowadzać rozmaite doświadczenia czy brać udział w warsztatach oraz pokazach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

– Jestem pewien, że powstanie w Chełmie Centrum Nauki przyczyni się do podniesienia rangi naszego miasta. Placówkę odwiedzać będą nie tylko mieszkańcy Chełma, ale również całego regionu. Założeniem jest, by wraz z rozwojem Centrum, instytucja stawała się coraz jaśniejszym punktem na naukowej mapie Polski i przyciągała jeszcze większe rzesze odwiedzających z całego kraju, natomiast docelowo stała się miejscem, z którym, tak jak np. z Podziemiami Kredowymi, kojarzony będzie Chełm – tłumaczył Jakub Banaszek.

Wraz ze złożeniem podpisów miasto zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej planowanej inwestycji. Prace w tym zakresie powinny zakończyć się w przyszłym roku. Kolejnym etapem będzie pozyskanie środków finansowych a następnie rozpoczęcie prac budowlanych. Plany wskazują, że symbolicznie wbicie łopaty nastąpi w 2023 roku.

Wstępnie oszacowano, że inwestycja pochłonie ok. 150 milionów złotych. Jednak miasto już zapowiedziało, że będzie wnioskować o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Jako lokalizację Centrum Nauki wskazano grunty przy wyjeździe z miasta w kierunku Zamościa. Wybrano je nieprzypadkowo, gdyż obok ma przebiegać obwodnica miasta. Zapewni ona dogodny dojazd do obiektu dla osób spoza Chełma. Wstępnym terminem otwarcia chełmskiego „Kopernika” jest jesień 2024 roku.

(fot. UM Chełm)

Zobacz również

42 komentarze

 1. Fakt, faktem dzięki Banaszkowi Chełm w mediach publicznych ma niezłą reklamę. Wielu ludzi z północnej, zachodniej Polski pewnie nawet kiedyś nie wiedziało, gdzie Chełm dokładnie leży, teraz w mediach publicznych więcej mówi się o Chełmie niż o Lublinie, że o takim Radomiu czy Zamościu, nie wspomnę.

 2. Nie żartuj chyba już niema takich durni którzy głosowali by na peło.

  • Ci co głosują na peło to dokładnie tacy sami durnie jak ci co głosują na pis. Jak ktoś nie zauważa podstawowej rzeczy że oni wszyscy to jedna klika wodząca za nos obywateli, to właśnie… musi być durniem.

 3. Tak właśnie przygotowyje się grunt do przejęcia przez pis europejskich funduszy.

 4. Chełm bahahaha

 5. Pisolokalizacja inwestycji.

 6. Czarnek i centrum nauki? Raczej centrum ciemnoty inspirowane wybiórczymi zapiskami o postaci co do której istnienia nie ma żadnych dowodów. Eksperymenty w centrum będą polegały na udowadnianiu że picie wody święconej prowadzi do zbawienia, a modlitwa leczy lepiej niż medycyna? W dziedzinie techniki wojskowej doświadczenia udowodnią że lekki nieopancerzony konfesjonał chroni lepiej lepiej przed ostrzałem niż wóz bojowy, a kropidła bojowe sprawdzają się o wiele lepiej niż karabiny szturmowe. Czarnek i minster nauki – żart tysiąclecia. XD Śmieszno i straszno…

 7. cz ten klient od nieuctwa ma więcej niż dwa krawaty ?

 8. Dobrze że nie w Hrubieszowie.

 9. Chełm niedługo bardziej dofinansują niż Lublin. Ale nic dziwnego, bo to żelazny elektorat PiS czyli Polska socjalna.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku