Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie mroziło najmocniej w kraju. Lublin polskim biegunem zimna

Na Lubelszczyźnie noc z poniedziałku na wtorek była najmroźniejsza w całym kraju. Dziś sytuacja ma być podobna. Do tego dojdzie szadź.

Miniona noc była najmroźniejsza podczas trwającej od listopada zimowej aury. Polskim biegunem zimna stał się Lublin, gdzie urządzenia pomiarowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykazały aż -23°C. Mowa tu o temperaturze przy gruncie. Natomiast termometry umieszczone na standardowej wysokości najniższe wyniki pokazały w Zamościu. Było tam -16,6°C.

Jak wyjaśniają meteorolodzy, najbliższa noc również będzie bardzo mroźna. Jednak od czwartku czeka nas już stopniowe ocieplenie. W drugiej dekadzie grudnia śnieg zacznie topnieć i wrócimy do jesiennej aury. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne święta nie będą białe.

Z kolei dziś wieczorem mają pojawić się mgły powodujące szadź. IMGW wydał w związku z tym ostrzeżenie pierwszego stopnia. Dotyczy ono powiatów: łęczyńskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, zamojskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego, krasnostawskiego, janowskiego, kraśnickiego i opolskiego.

Przy tak niskich temperaturach osoby starsze, schorowane i dzieci powinny ograniczyć czas przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum. Dla osób zdrowych i sprawnych nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności w otwartej przestrzeni, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia organizmu przed zimnem w postaci odzieży o zwiększonej termoizolacyjności, czapki i rękawiczek.

15 komentarzy

 1. Może jakieś dotacje od tfuska na ogrzewanie

 2. .......................,

  Przyszła zima biała, śniegu i mrozu doyebał@

 3. Chłop z Charlęża

  No to dowalilo mrozu i śniegu

 4. Globalne ocieplenie. Potrzebny na już jakiś wysoki podatek ekologiczny, może to temperaturowe szaleństwo się wycofa. Inaczej wszyscy zginiemy.

  • Odi Profanum Vulgus

   Jak się nie rozumie różnicy pomiędzy klimatem a pogodą, to się pisze właśnie takie komentarze jak ten powyżej.

 5. Łgaż z opozycji

  Jak wszyscy będą jeździć elektrycznymi autami zimy nie będzie.

  • 100% racji. Obowiązkowo jednak energia do ładowania aut musi być pozyskiwana w większości ze spalania węgla, podobne jak teraz.

   • „Ekolog” ze spalania węgla może lepiej nie.
    Bo ludziom ziemia pod domami zaczyna się zapadać.
    Może lepiej resztę lasów powycinać?
    Samochód nie potrzebuje oddychać.

 6. Odi Profanum Vulgus

  Czyli ostatniej nocy Lublin oprócz bycia polskim biegunem chamstwa, buractwa, cwaniactwa, wieśniactwa i patologii, był także biegunem zimna. Jest to niewątpliwy kolejny sukces tego miasta.

 7. Witam u mnie przy ziemi było minus 24 a na normalnej wysokości minus 17 lecz nic w tym ani dziwnego ani zaskakującego nie ma nad czym bić piany robić durne artykuły bo to w naszym klimacie norma a że ludziska już odwykly od solidnych mrozów i śniegu to teraz wielki lament

  • „Henio” ale to raczej ty durny jesteś.
   Piszesz, że „ludziska już odwykly od solidnych mrozów” i jednocześnie nazywasz „durnym artykułem”, że ktoś tym ludziom przypomina i informuje ich o tym, od czego jak sam piszesz odwykli…

 8. Koniec świata, ocieplenie

 9. O, to u mnie był lubelski biegun ciepła tej nocy, całe -6C na normalnej wysokości 1. piętra.

 10. Wczoraj o 19.30 jadąc przez te mgły z Bełżyc do Konopnicy w moim aucie zarejestrowałam -17.5. Co ciekawe w mgłach była temperatura niższa o jakieś 2, 3 stopnie niż w miejscach gdzie jej nie było. I tak mi temperatura skakała od -11 do -17. I to na odcinku kilkuset metrów. W samej Konopnicy było – 11. Według pomiaru w aucie.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo