690 680 960

W miejscu wizyty Jana Pawła II w Lublinie, posadzono drzewo. Ma to być pomnik upamiętniający Papieża Polaka

W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II na terenie, gdzie w 1987 roku gościł on w Lublinie, posadzone zostało drzewo – pomnik. Jest to kolejne miejsce poświęcone Honorowemu Obywatelowi Lublina.

W piątek na jednym ze skwerów w Parku Jana Pawła II na Czubach, został posadzony przez przedstawicieli Miasta Lublin dąb. Ma to być naturalny pomnik upamiętniający Papieża Polaka. Lokalizację wybrano nieprzypadkowo, gdyż jest to dla mieszkańców miejsce szczególne. W 1987 roku, podczas wizyty Papieża w Lublinie, to właśnie w tej okolicy zgromadziło się niemal milion wiernych.

Jak wyjaśniał Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, zwyczaj sadzenia symbolicznych drzew praktykowany jest na całym świecie. Jest to wyraz szczególnego podkreślenia ważnych dla mieszkańców wydarzeń. Posadzony został dąb szypułkowy, który jest symbolem długowieczności oraz wartości ponadczasowych lecz również osiąga majestatyczne rozmiary.

Drzewo zostało zasadzone z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Tym samym dołączy ono do miejsc pamięci o Janie Pawle II, których w Lublinie jest już kilka. Oprócz pomnika i parku, jego imieniem nazwana jest także ulica. Jan Paweł II jest także patronem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz 3 lubelskich szkół. W 1997 roku Rada Miasta przyznała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

(fot. UM Lublin)

26 komentarzy

  1. ciemny naród dziękuje oświeconemu inspiratorowi za wykład . Ile kosztowało drzewko i tabliczka ? Na pewna kwota była pięciozerowa

  2. Hinski fizolof

    Jak w Korei Płn . Tutej roku pamiętnego papaj zawiązał buta

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Gra Miejska – Unia Lubelska
Rodzinny Piknik Kajakowy w Sernikach. Będzie też Festiwal Serników
Wakacyjne Kino Plenerowe w Ostrowie Lubelskim
Powitanie wakacji w Hrubieszowie. Gwiazdą wieczoru będzie Łukasz Zagrobelny
Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie