Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Międzylesiu uroczyście otwarto Klub „Senior+”. Takie miejsca są bardzo ważne dla lokalnej społeczności (wideo, zdjęcia)

Wczoraj w Międzylesiu w gminie Tuczna miało miejsce uroczyste otwarcie Klubu „Senior+”. Rozmawialiśmy z wójtem gminy Zygmuntem Litwiniukiem, który podsumował starania o uzyskanie dofinansowania na to miejsce. Jak wskazał, dla lokalnej społeczności to bardzo ważne miejsce, zwłaszcza dla osób starszych.

Konkurs w ramach programu „Senior +” adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub w których brak jest innej infrastruktury pomocy społecznej tego typu.

Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i/lub wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior +”. Na utworzenie Dziennych Domów „Senior+” można otrzymać maksymalnie dotację do 400 tys. złotych, a na utworzenie Klubów „Senior+” można dostać z kolei 200 tys. złotych dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. W ramach dotacji nie można finansować remontu/budowy architektury ogrodowej. W przypadku, gdy budynek nie jest własnością jednostki samorządu terytorialnego, dofinansowanie w ramach modułu 1 programu przysługuje jedynie na wyposażenie ośrodka wsparcia.

Wczoraj w Międzylesiu w gminie Tuczna w powiecie bialskim odbyło się uroczyste otwarcie tamtejszego Klubu „Senior+”. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, ale przede wszystkim mieszkańcy, dla których powstało to miejsce.

– Otwieramy dzisiaj uroczyście klub „Senior+” edycja 2023. Od kilku lat staraliśmy się o uzyskanie dofinansowania na tego typu działalność. Udało się w ubiegłym roku zakwalifikować i otrzymaliśmy wsparcie z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w kwocie ponad 150 000 zł, z czego adaptowaliśmy pomieszczenia świetlicy wiejskiej w Międzylesiu. To dobrze się składa, bo naprzeciwko funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzylesiu, który ma też dużą ofertę, jeżeli chodzi o wyposażenie do rehabilitacji, do masaży, do ruchu. Seniorzy z tego obiektu będą również mogli skutecznie korzystać, z bardzo dobrego wyposażenia Środowiskowego Domu Samopomocy. Obserwując dzisiejszą uroczystość widzimy jak jest duża potrzeba w środowisku w gminie Tuczna – relacjonuje wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk.

Wójt wyjaśniał, że takie miejsca, patrząc na seniorów i ich obecność w nich, są bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Dodał, że ma się ogromną radość widząc, jak seniorzy chcą wyjść z domu, chcą się integrować, czy też po prostu chcą się spotykać.

– Gmina Tuczna od kilku lat stawia na ekonomię społeczną. Są to podmioty, w których pracownikami są osoby zagrożone kluczeniem społecznym, a więc osoby bezrobotne, osoby z pewnymi dysfunkcjami. W gminie Tuczna od pewnego czasu już dwie spółdzielnie socjalne funkcjonują. Pierwsza spółdzielnia, która już bodajże dwa lata funkcjonuje „Wspólna Chata”, realizuje usługi cateringowe, mechaniczne, opiekuńcze, remontowe, czy budowlane. Druga spółdzielnia socjalna, która około roku funkcjonuje, też prowadzi usługi w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Wkrótce też poszerzy działalność o odbiór odpadów od mieszkańców gminy Tuczna, ale też ma grupę remontową. Obydwie spółdzielnie połączyły siły i jako konsorcjum złożyły swoją ofertę na remont tego obiektu. Około 200 000 zł kosztował remont obiektu i widzimy z jak naprawdę wysoką jakością to zostało wykonane. Jestem bardzo zadowolony. Zresztą osoby, która tutaj dzisiaj są, też myślę, że z podziwiam patrzą na tę estetykę, dokładność i wspaniały wygląd świetlicy – wyjaśniał Zygmunt Litwiniuk.

4 komentarze

  1. było DZbana Roku zaprosić , albo Dojną zmianę , tylko dobrze się pozapinajcie bo ostatnią koszule zedrą z gości

  2. Mówisz o tfusku i popaprańcach.

  3. Jaka piękna była ta Solidarność, potem przyszły czarne chmury chmury pisowskie i ludzie podzieliły. Takiej polaryzacji społeczeństwa jakiej pis dokonał z kościołem nie było co najmniej od I wojny światowej.

  4. Zróbcie tam lokal wyborczy dla seniorów, karty będą już wypełnione. Frekwencja 100% i wszystkie głosy na PiS, zakonnica i ksiądz osobiście sprawdzali, no w dps się ten numer udał.

Dodaj komentarz