Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś rusza policyjna akcja „Bezpieczny maluch”. Działania potrwają kilka dni

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych od 22 do 28 stycznia 2024 r. policjanci będą prowadzili akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczny Maluch”. Funkcjonariusze ruchu drogowego w tych dniach przeprowadzą kontrole kierujących i zwracając uwagę na sposób przewożenia dzieci do placówek oświatowo-wychowawczych.

– Od dzisiaj do 28 stycznia 2024 r. prowadzimy akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczny Maluch”. Jej termin nie został wybrany przypadkowo, ponieważ mamy tydzień poprzedzający Ferie Zimowe, tak by w sytuacji ujawnienia nieprawidłowości kierujący mieli czas na uzupełnienie braków przed wyjazdami na odpoczynek zimowy. Policjanci ruchu drogowego kontrolują kierujących i zwracają uwagę na sposób przewożenia dzieci do placówek oświatowo-wychowawczych – informuje podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

W tych dniach działania policjantów będą miały na celu: kontrole kierujących pojazdami osobowymi w rejonach szkół podstawowych, przedszkoli, żłobków i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych podczas przywożenia dzieci na zajęcia edukacyjne; zdecydowane egzekwowanie od kierujących pojazdami korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach; prowadzenie prelekcji dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego celem podnoszenia świadomości obowiązku korzystania z fotelików i pasów bezpieczeństwa.

– Mundurowi odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania dotyczące przewożenia dzieci na podstawkach, na przednim siedzeniu pojazdu oraz kiedy zostaje zdjęty obowiązek jazdy w foteliku lub urządzeniu podtrzymującym – dodaje podkomisarz Kamil Karbowniczek.

Jeżeli chodzi o konsekwencje prawne i finansowe nieprzestrzegania przepisów – kierujący może zostać ukarany mandatem karnym od 100 – 300 zł w zależności od czynu jakiego popełnił wraz z przypisanymi do niego punktami od 5 – 15. Drugą opcją zakończenia kontroli może być skierowanie przeciwko kierującemu wniosku o ukaranie do sądu.

Policjanci przypominają

Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach bądź urządzeniach podtrzymujących.

Są jednak wyjątki od tej reguły: obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania; jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na wagę i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera; jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata; dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką.

– Należy pamiętać, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy, gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane – wyjaśnia podkomisarz Kamil Karbowniczek.

7 komentarzy

 1. Mój maluch zawsze był bezpieczny.Teraz rdzewieje za komórką.

 2. A, i mam nadzieję że nikt nie będzie chciał sprawdzać bo zima jest.

 3. Do sprawdzenia przewozy osób. Bo nieraz rodzice wsiadają nawet z małym dzieckiem do takiego Boltza bez fotelika.

  A do tego to trzeba zacząć kontrolowac i karać tych, którzy nie stosują się do znaku B-43 i nie do 30 na drogach osiedlowych oraz w okolicy żłobków i przedszkoli.

  • Dzbanie , jest jasno napisane w artykule :
   ,,… dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką…. „

 4. Bezpieczny maluch. Tylko maluchów na naszych drogach coraz mniej…

 5. Więcej pożytku by było gdyby policja skontrolowała niektóre placówki oświatowe pod kątem indoktrynacji i deprawowania dzieciaków przez wykolejonych zborów spod znaku tęczy.

Dodaj komentarz

Z kraju