Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

W lutym wyrównania za niższe styczniowe emerytury

Od lutego br. emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia w przedziale 4920 zł-12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Ci, którzy w styczniu otrzymali niższe świadczenia, w przyszłym miesiącu będą mogli liczyć na wyrównanie.

To efekt rozporządzenia Ministra Finansów wydanego 7 stycznia, które zmienia technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W jego wyniku emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł brutto, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę zdrowotną na starych zasadach.

– Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszane. Takich osób jest 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS – podsumowuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska. Nowa wysokość kwoty świadczenia „na rękę” będzie obowiązywała od lutego. – Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie – zapowiada szefowa ZUS.

Niemal wszystkie osoby ze świadczeniami poniżej 4 920 zł już od stycznia otrzymują wyższe emerytury i renty „na rękę”. Najwięcej zyskały osoby, których świadczenia wynoszą 2500 zł brutto. W ich przypadku kwota netto do wypłaty wzrosła o 187 zł miesięcznie. Z kolei minimalna emerytura lub renta, wynosząca 1250,88 zł brutto, od stycznia daje „na rękę” o 71 zł więcej.

Zmiany w kwotach świadczeń do wypłaty wynikają z ustawy zwanej Polskim Ładem. Podwyższyła ona roczną kwotę dochodu wolnego od podatku do 30 tys. zł. Wzrósł też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy, a składka zdrowotna nie pomniejsza już zaliczki na podatek.

(fot. lublin112.pl)

16 komentarzy

 1. Ciągle coś poprawiają, korygują, wyrównują…
  Ewentualne straty lub zyski są liczone na bieżąco w przedziale miesięcznym.
  Ciekawe tylko jaki w przyszłym roku pracownicy i emeryci otrzymają PIT do rozliczenia za 2022 rok?
  Każdy teraz jest zapatrzony na „pasek” za styczeń a nie wie co go czeka przy rocznym rozliczeniu.

 2. Te rozporządzenie jest niekonstytucyjne. Tak samo te wyrównania. Tego nie ma w żadnych przepisach. Nie można zmieniać ustawy i to jeszcze tej podatkowej aktami nizszego rzędu . One mogą je wyłącznie doprecyzowywać, ale nie zmieniać.

 3. „Najwięcej zyskały osoby, których świadczenia wynoszą 2500 zł brutto. W ich przypadku kwota netto do wypłaty wzrosła o 187 zł miesięcznie. Z kolei minimalna emerytura lub renta, wynosząca 1250,88 zł brutto, od stycznia daje „na rękę” o 71 zł więcej”

  Czyli biedny nadal dostaje niewiele – brawo PiS

 4. ZŁODZIEJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Pan Anioł Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Niechby ten „biedny” uczciwie pracował. Na tą „biedną” emeryturę „zasłużył: sobie migając się na 'lewych” L4 i załatwianych za łapówy rentach, a teraz płacze w obie garście, że ma mało.
  Mógłbym tu wymienić co najmniej kilkanaście nazwisk takich „biedaków”, ale RODO nie pozwala.

  • Każdy rolnik ma 1250 emerytury – uważasz że byli na L4 i dlatego tyle mają
   Lumpy z 1-go maja i lubartowskiej mają więcej a nawet nie wiedzą jak wygląda L4 – bo nigdy nie pracowali.

   • Stefciu zapytaj jakie składki płacił ten rolnk…

   • Pan Anioł Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

    Stefanku -po pierwsze rolnicy nie dostają emerytur z ZUS, tylko z KRUS.
    W KRUS płacili dużo niższe składki niż w ZUS, a skoro emerytury naliczane są z kapitału zgromadzonego ze składek, to mają w miesięcznych ratach to na co dał się podzielić ów kapitał, czyli tak mało jak wynosiły ich składki.
    Inną sprawą są „emerytury” tych co nigdy nie pracowali – są to renty socjalne i nie widzę powodu, żeby mieli większe. Niechby jednak coś robili w życiu niż skomlenie o socjal i żarcie u Brata Alberta.
    Rozumiem, że sporo ren socjalnych dostali ci, którzy byli źle wyprodukowani przez w różny sposób, popapranych rodziców, ale tu pole do popisu ma COVID.

    • Czyli co rolnik zasługuje na tyle samo co lump – myślałem że za ciężką pracę wielokrotnie od bladego rana do ciemnej nocy w niedziele i święta należało by się coś więcej niż 1250

 6. Ojciec czwurki dzieci

  Brawo PiS!!! Zabrać pracujoncym!!! Dać emertytą i dziecią!!!

 7. Mogą liczyć no dobre ???? umiesz liczyć licz na siebie

 8. Podpis elektroniczny

  A mówią że większość zyska a dla reszty będzie neutralne , no to kto za to wszystko zapłaci?

  • 228 posłów z PiSu się złoży po miliardzie i będą wypłacać wszelkiego rodzaju socjale.

   • Słuchaczka radia co ma wieprzową twarz

    Eee, tam,,, Jak Tusk zacznie rządzić to na socjale odda to co zarobił w Brukseli, a w gratisie dorzuci czapki, które przywiózł z Peru, zanim zostawił Polaków z obietnicami…

    • ee tam jak Ojciec prowadzący będzie rządził (już niedługo) to bedziesz mieć wszystko za darmo + rano pod drzwiami skrzynke wody święconej i koperte odpustów na cały dzień

     wszystko sfinansują bezdomni ofiarując swe liczne kamienice i luksusowe dobra

 9. Brawo PiS jedyna słuszna partia.