690 680 960

W Lublinie rusza sadzenie drzew. Mieszkańcy wskazali kilkaset lokalizacji

Pod koniec tygodnia ruszy realizacja projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza – Drzewa dla każdej dzielnicy”. Wszystkie drzewa mają zostać posadzone do końca roku.

Do końca miesiąca ma być gotowa mapa nasadzeń drzew na terenie Lublina. Jest ona opracowywana wspólnie z mieszkańcami i radami dzielnic. Całość powstaje w ramach projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza – Drzewa dla każdej dzielnicy” zgłoszonego do VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Zakłada on wykonanie nasadzeń drzew na terenach miejskich w poszczególnych dzielnicach. W każdej z nich ma się znaleźć minimum 30 nowych drzew.

Pomysł spodobał się mieszkańcom. Do końca kwietnia przyjmowane były zgłaszania miejsc, w których należy dokonać nasadzeń. Łącznie nadesłanych został 431 lokalizacji. Najbardziej spragnieni zieleni okazali się mieszkańcy Dziesiątej, którzy zgłosili 47 propozycji miejsc, w których należy dokonać nasadzeń.

Spore zainteresowanie było też na Węglinie Południowym i Sławinie, skąd wpłynęło odpowiednio 44 i 40 lokalizacji. Na kolejnych miejscach znajdują się: Rury (30), Felin (28), Czuby Południowe (26), Wrotków (25), Czuby Północne (23), Konstantynów (17), Tatary (16), Czechów Północny, Kalinowszczyzna, Za Cukrownią (po 14), Kośminek i Bronowice (po 13) oraz Sławinek i Wieniawa (po 11). W pozostałych dzielnicach wskazano zaledwie po kilka miejsc.

Wskazane miejsca poddawane są ocenie, sprawdzane są m.in. własność terenu, plan zagospodarowania, dobór gatunkowy, kompozycja estetyczna, a także, czy nie znajduje się tam podziemna infrastruktura. Całym zadaniem zajmuje się fundacja Krajobrazy.

– Budżet Obywatelski to nie tylko inwestycje w dzielnicową infrastrukturę typu drogi, chodniki czy place zabaw. To też projekty dotyczące zieleni. Cieszę się, że z Fundacją Krajobrazy oraz mieszkańcami i mieszkankami naszego miasta realizujemy tak ważny projekt jak „Drzewa dla każdej dzielnicy”. Zapraszamy do wspólnego sadzenia drzew w dzielnicach Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

O ile plan zakłada, że drzewa zostaną posadzone do końca 2021 roku, to jednak pierwsze z nich trafią do ziemi już pod koniec tygodnia. Będzie to symboliczne posadzenie pierwszych drzew w każdej z 25 dzielnic, które zostanie przeprowadzone wspólnie z mieszkańcami.

W piątek klony, lipy, buki i platany zostaną posadzone przy placu zabaw na ul. Sieciecha, na rogu ul. Towarowej i Kalinowszczyzna oraz przy skrzyżowaniu ul. Abramowickiej i Powojowej. W sobotę zaś na rogu ulic: Łęczyńskiej i Fabrycznej, Herberta i Świętochowskiego, Zalewskiego i Nałkowskich, a także przy pętli autobusowej na ul. Doświadczalnej.

(fot. lublin12/zdjęcie ilustracyjne)

7 komentarzy

 1. Niektórzy zrobią wszystko dla kasy :)

  Koniec maja to dobra pora na sadzenie drzew?

  • Jaki maj…? Chyba tylko w kalendarzu! Na termometrze ledwo +14⁰C … toż to późny marzec 😉 idealna wręcz pora na sadzenie 🙂

 2. Ile wycieli a ile podadzą.

 3. Widać ludzie z miasta będą sadzić o tej porze co za głąby.

 4. Ciekawe…zauważyłem odwrotnie…wycinali drzewa i „sądzili nowe bloki…” Ostatnimi czasy…jak Krańcowa z Majdankiem np ..i wiele innych atrakcyjnych lokalizacji….w głowy się uderzyli?! To niech „wyrwa bloki teraz” i posądza drzewa!

Kursy walut

 • USD 4.1887zł -0.18%
 • GBP 5.2109zł -0.04%
 • EUR 4.479zł -0.25%
 • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas