W Lublinie powstaje najnowocześniejsza szkoła w regionie. We wrześniu zabrzmi w niej pierwszy dzwonek (zdjęcia)

Przy ul. Berylowej w Lublinie powstaje najbardziej nowoczesna placówka oświatowa w województwie lubelskim. Kompleks szkolno-kulturalny będzie miał niemal 13 tys. m2 powierzchni użytkowej. Koszt budowy wraz z wyposażeniem obiektu wynosi blisko 80 mln zł.

Trwają intensywne prace przy budowie nowej szkoły w Lublinie, jaka powstaje przy ulicy Berylowej w dzielnicy Czuby. Plany są takie, że pierwszy dzwonek ma zabrzmieć już we wrześniu, także czasu na zakończenie inwestycji nie zostało zbyt wiele. Zwłaszcza, że obecnie budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Zakończono montaż aluminiowej stolarki okiennej i drzwiowej, zostały wykonane elewacje oraz wszystkie niezbędne instalacje podtynkowe. Dobiegły końca też główne prace niwelacyjne przed budynkiem oraz zamontowano sieci zewnętrzne, a także wykonano większość wewnętrznych instalacji.

Teraz prace koncentrują się przede wszystkim na dokończeniu budowy sali gimnastycznej, na której już wkrótce zostanie położony dach. Wewnątrz budynku prowadzone są też intensywne prace wykończeniowe, m.in. trwa układanie płytek ściennych i podłogowych, montowane są też instalacje sanitarne, elektryczne oraz teletechniczne. Wykonawca ma jeszcze pięć miesięcy na to, by wyrobić się z zadaniem. Wszystko dlatego, że przez wakacje będzie trwało wyposażanie pomieszczeń w specjalistyczny sprzęt. Obecnie prace idą zgodnie z planem i nie ma ryzyka, aby nie zostały zakończone w wyznaczonym terminie.

W szkole przy ul. Berylowej będzie uczyć się 800 uczniów. Zaplanowano stworzenie 32 klas, każdej po 25 osób. Będzie to szkoła tzw. czterociągowa, czyli każdy z roczników będzie miał cztery klasy. Do tego dochodzi oddział przedszkolny dla 150 dzieci. Dla najmłodszych stworzonych zostanie sześć oddziałów, do tego trzy sale do zajęć ruchowych, szatnia, zaplecze administracyjne, pokój logopedy i niezbędne zaplecze sanitarne. Z kolei sala gimnastyczna będzie miała widownię na 337 miejsc, a aula na 310 osób. Posiłki dla uczniów i przedszkolaków przygotowywane będą w nowoczesnej kuchni, powstawać w niej będzie nawet 1300 posiłków, w tym 900 obiadów dziennie.

Do szkoły prowadzić będą dwie drogi dojazdowe: od ul. Berylowej, obok budowanego kościoła parafialnego, oraz nowa droga, wybudowana od ul. Jantarowej. Teren przed budynkiem zostanie zagospodarowany poprzez budowę placu, utwardzonych ścieżek pieszo-rowerowych, schodów terenowych, ścian oporowych i placu zabaw. Uzupełniony zostanie również o elementy zieleni, ogrodzenie oraz oświetlenie. Na najbliższej sesji Rady Miasta, przedstawiony zostanie projekt aktu założycielskiego dla nowej szkoły, organizacyjnie będącej zespołem szkół. W lutym zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora placówki.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

20 komentarzy

 1. ale czego beda tam uczyć ? znowu i więcej religii ?
  wywalona kasa w bloto, no ale trzeba budować hurra…. kasa z unii jest to budujmy jak leci byle co, najlepiej więcej kościołów !!

 2. Czytam i nie wierzę! 🙈Ludziom nigdy nie dogodzisz. Nie było szkoły źle, jest szkoła to też źle. Logiczne przecież że na tyle bloków co tam powstało przez ostatnie 10 lat jest potrzebna tam szkola. Ludzie przestańcie w końcu tylko narzekać tylko cieszcie się że coś robią, a jeżeli denerwuje was ten natłok ludzi i samochodów to trzeba było kupić domek na wsi z dala od tego wszystkiego.

 3. Chciałbym by moje posty były widoczne

  Chore to są te kurniki nazywane blokami mieszkalnymi. Mieszkaniec na mieszkańcu, miejsc parkingowych prawie nie ma. Na nowych osiedlach po obu stronach drogi z jakiegoś powodu 4m chodniki – których zdaniem Frania jest ciągle za mało; do tego wielkie place zabaw na których nikt się nie bawi poza najmłodszymi dziećmi z matkami (2 godziny dziennie), puste przestrzenie, żeby sobie trawka porosła, bo to kurde ładnie, a tymczasem mieszkańcy parkują kilometr od bloku bo nie ma gdzie.
  Franio, problem jest taki, że piecze Cię pupka, bo jak to tak, Ty auta nie masz a inni mają. Więc dosolisz kierowcom, bo łoni majo a jo nie. Wyobraź sobie, że 70 tys. ludzi codziennie dojeżdża do pracy do Lublina z sypialni miasta. W tym mieście brakuje wielopoziomowych parkingów, na każdym osiedlu powinien być, ale zamiast tego buduje się wielką szkołę za 80 MILIONÓW z publicznych pieniędzy. Parking zwróciłby się w rok, szkoła nigdy

  Mało Ci zieleni? Nie rozśmieszaj mnie, Lublin to jedno z najbardziej zielonych miast wojewódzkich w Polsce. Wąwozy, ogród botaniczny, parki, wielkie połacie zieleni, mnóstwo drzew.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu