W Lublinie odbędzie się wyjątkowa akcja. Uczestnicy wspólnego sprzątania terenów zielonych otrzymają książki
10:43 03-09-2021 | Autor: redakcja

W sobotę 18 września w każdym z miast wojewódzkich w Polsce zorganizowana zostanie akcja „Książka za worek śmieci”. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców do wspólnego działania na rzecz środowiska. Uczestnicy wspólnie ruszą w teren, by posprzątać te miejsca, które wymagają tego typu interwencji. Na koniec każda osoba, która weźmie udział w działaniach, otrzyma książkę.
W Lublinie sprzątany będzie teren wąwozu Rury, pomiędzy dzielnicą LSM, a Czyby. Uczestnicy spotkają się o godzinie 10.00 przy placu zabaw, znajdującym się przy zejściu trasy spacerowej biegnącej od ul. Zana w kierunku ulicy Dziewanny. Tam czekać będą koordynatorzy z workami i rękawicami.
„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki.
– Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci. Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia – opowiada Anna Jaklewicz.
W tym roku na zarejestrowanych uczestników wydarzenia czekać ma aż 1000 książek. Otrzymają je Ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział w wydarzeniu i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu. Można to zrobić TUTAJ. W Lublinie rozdanych zostanie 50 książek.
(fot. lublin112)
„Na koniec każda osoba, która weźmie udział w działaniach, otrzyma książkę” – należałoby najpierw sprawdzić czy umie czytać (co przy zdalnym nauczaniu, nie jest takie oczywiste). 😆
Urzędasy opłacani za grubą kasę odpowiedzialni za to aby tereny były utrzymywane w czystości co dostaną?
Premie i nadgrody.A jakże.
No przecież premię uznaniową za dobrze wykonywane obowiązki.
Premie i nagrody oraz skrócone godziny pracy jeśli temperatura w biurze niebezpiecznie przekroczy 25 stopni Celsjusza.
A co z makulaturą? Nie można nigdzie oddać bo nikt tego nie skupuje. Jedynie można oddać jako posortowany PAPIER i jeszcze za to zapłacić.
Więc dzieci dostaną książkę a potem za nią rodzice zapłacą oddając śmieci?
Tam trawa do pasa. Ciężko w niej buszować w poszukiwaniu śmieci.
Ekolodzy, świat sprzątają, a drzewa wycinają na książki. Kraj absurdów.
Frajerów do sprzątania szukają.