W Lublinie odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży „Koduj z Gigantami”. Ruszyła rejestracja uczestników

Pod koniec stycznia rozpoczną się ogólnopolskie bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży „Koduj z Gigantami”. Wydarzenie zostanie zorganizowane już po raz ósmy, tym razem zarówno stacjonarnie jak też online. Wśród 30 miast, gdzie będą prowadzone szkolenia, jest też Lublin.

Rozpoczynające się 30 stycznia warsztaty „Koduj z Gigantami” są otwartym wydarzeniem promującym ideę nauki programowania wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie nowych rozwiązań technologicznych. Zajęcia te organizowane są dwa razy w roku. Ich program został dostosowany do danej grupy wiekowej i obejmuje stworzenie własnej gry komputerowej i aplikacji mobilnej, a także zapoznanie się z podstawami jednego z języków programowania.

Dla uczestników z całego kraju przygotowano ponad 2500 miejsc na wydarzenia stacjonarne i kilka tysięcy na zajęcia online. Eventy odbędą się w terminie 30.01. – 14.02.2021 r. Co ważne, udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, a rezerwacja miejsca wymaga jedynie wypełnienia formularza zapisowego przez rodzica lub opiekuna. W zajęciach mogą brać udział uczniowie w wieku od 7 do 19 lat.

Warsztaty umożliwią poznanie podstaw programowania w środowisku Scratch. W trakcie zajęć uczniowie stworzą grę, którą potem będą mogli zabrać ze sobą do domu oraz udostępniać koleżankom i kolegom. Z kolei innowacyjne zajęcia na platformie MakeCode łączą programowanie ze światem Minecrafta, wprowadzając programowanie na jeszcze wyższy poziom, poprzez tworzenie skryptów modyfikujących świat gry.

Na warsztatach, przy pomocy internetowego środowiska Glitch, uczestnicy samodzielnie stworzą też własną stronę internetową, którą będą mogli udostępniać w Internecie. Zajęcia mają na celu wprowadzenie uczestników również w środowisko Visual Studio i poznanie języka programowania C# i jego zastosowania w tworzeniu gier aplikacji.

„Koduj z Gigantami” to także konkurs programowania dla uczestników zajęć, w którym będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Każdy uczeń warsztatów stacjonarnych i online otrzyma upominek niespodziankę oraz weźmie udział w losowaniu wartościowych nagród: laptopa oraz voulcherów na kurs w szkole „Giganci Programowania”.

– W trakcie zajęć wychodzimy naprzeciw młodym ludziom, którzy chcą postawić pierwsze kroki w świecie programowania. Pomagamy im zrozumieć jak działają komputery i pokazujemy, jak wykorzystywać nowe technologie w twórczy sposób, rozwijając przy tym ich kreatywność. Od 2017 roku z sukcesem zostało zorganizowanych 7 edycji bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, w których udział wzięło ponad 20 tysięcy uczniów z całego kraju! – mówi Dawid Leśniakiewicz Prezes szkoły „Giganci Programowania.

Celem akcji „Koduj z Gigantami” jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży szkolnej o programowaniu, zapoznanie z narzędziami programistycznymi oraz jak najlepsze przygotowanie młodych ludzi do świadomego i mądrego korzystania z nowych technologii. Organizatorem warsztatów „Koduj z Gigantami” jest szkoła „Giganci Programowania” – miejsce, w którym już od najmłodszych lat uczniowie wprowadzani są w świat programowania nowych technologii. Programowanie rozwija zaś w dzieciach i młodzieży logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów i pobudza kreatywność.

W Lublinie warsztaty odbędą się w dniach 13-14 lutego przy ul. Niecałej 1. Rozpoczęła się już rejestracja uczestników. Odbywa się ona TUTAJ. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

(fot. materiały organizatorów – nadesłane)

5 komentarzy

 1. Pasożyty wciskające klawisze z którego nic nie wynika, nic nowego nie powstaje. I na dodatek nie mogą niczego zrobić porządnie, tylko później ciągle muszą robić aktualizacje aby usunąć swoje błędy, robiąc kolejne. Wpychają wszędzie gdzie się da, a jak wyskoczy błąd systemu, to niebawem nie będziesz mógł pójść do kibla bo ten się aktualizuje.

  • Ale kase z UE na dany projekt, „innowacje” trzeba wziąć 😉

  • Niech każdy przejrzy oferty pracy na stanowiskach związanych z programowaniem. Uczmy się języków z których w przyszłości będzie jakiś pożytek. Kiedyś w szkołach uczyli Pascala, Logo, Basica. No to ja się pytam czy jest praca dla Software Engineer Logo albo Developer Basic. Oczywiście porównuję te języki z obecnymi skierowanymi dla dzieci.

  • Wypisz wymaluj obrady sejmu.

  • Nie pierwszy raz ktoś mnie nazywa pasożytem (jestem programistą po studiach) 😉 Ale jak ostatnio patrzyłem w lustro, nie wyglądam jak pasożyt, więc się nie przejmuję 😀
   Inżynieria oprogramowania, to ciężka praca. Choć trudno to zaakceptować, nie ma programów bez błędów. Warto korzystać z oprogramowania znanych i sprawdzonych firm. Z ceną idzie wtedy jakość. Wielu Januszy biznesu oczywiście oszczędza…
   Nie ma co się tak frustrować Waluś 😉 Pochwal się, gdzie Ty pracujesz. Pozdro!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska