Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie będą przetwarzać miliony kurczaków. Zaplanowano dwie spore inwestycje

Jedna z firm planuje znacznie zwiększyć produkcję w Lublinie, druga chce dopiero ją uruchomić. W obu zakładach przerabiane mają być kurczaki. Wnioski obu firm są obecnie rozpatrywane przez urzędników.

Dwie spore inwestycje związane z przetwórstwem drobiu zaplanowane zostały na terenie Lublina. Pierwsza z nich dotyczy budowy linii do uboju zwierząt o wydajności ponad 50 ton tusz na dobę. Wniosek w tej sprawie został złożony do Urzędu Miasta, a w połowie listopada wszczęto w tej sprawie postępowanie administracyjne. Nowa linia ma zostać zainstalowana w ubojni drobiu przy ul. Zimnej, która należy do Zakładów Drobiabiarsko-Mięsnych SuperDrob. Firma po zakupie zakładu, w marcu 2018 roku rozpoczęła w nim produkcję i od razu zapowiedziała, że planuje jej podwojenie.

Lubelski zakład, oprócz uboju kurczaków i sezonowo gęsi, specjalizuje się w produkcji tuszek i elementów kurczęcych. Wcześniej należał do firmy Indykpol, a w 2016 roku został rozbudowany i zmodernizowany. W rozbudowanej części obiektu zainstalowano nowy system wychładzania tuszek oraz dwie nowoczesne, w pełni zautomatyzowane linie dzielenia i konfekcjonowania kurczaka. Firma posiada też Zakład Wylęgu Drobiu w Turce, który zajmuje się produkcją piskląt kurczęcych. Na przełomie 2015 i 2016 roku wylęgarnia przeszła gruntowną modernizację, została rozbudowana i wyposażona w nowoczesne komory lęgowe, dzięki czemu podwoiła swoje zdolności produkcyjne. Zakład zaopatruje w pisklęta hodowców współpracujących z lubelską ubojnią.

Druga inwestycja planowana jest przez świdnicką firmę Polski Drób, wcześniej znaną jako Świd-Hurt. Na działce przy ul. Dobrzańskiego, pomiędzy Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, a halami firmy Panattoni, ma powstać zakład przetwórstwa drobiu. Obecnie od kilku miesięcy urzędnicy zajmują się wnioskiem spółki o wydanie decyzji środowiskowej. Dopiero ten dokument pozwoli na staranie się o pozwolenie na budowę. W tym przypadku, w zakładzie kurczaki mają być jedynie przerabiane. Nie będzie w nim prowadzony ubój. Zgodnie z założeniem, do zakładu mają być przywożone tusze drobiowe z ubojni, po czym będą one dzielone na poszczególne elementy i dostarczane do odbiorców. Część z nich może być przerabianych na gotowe produkty.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

39 komentarzy

  1. Tęczowy nierobie, nie wiem, co Ty bierzesz, ale proponuję ograniczyć dawki.

  2. do rysik :
    w końcu lublin to miasto inspiracji:-)

  3. To rozpatrywanie wniosków niech stwierdzą nie na podstawia hal i sprzętu, a infrastruktury współpracującej z ubojem a to pozostawia wiele do życzenia. Ciasnota nie miłosierna na ulicy przy zakładzie jak i na samym zakładzie. Układane fragmentami kostki dolepione jeszcze do prl-owskiego asfaltu. A czymś trzeba to wszystko dowieźć i odebrać. Po zwiększeniu uboju to setki samochodów ciężarowych co powoduje paraliż ul. Turystycznej.

  4. to bedzie zapach na zimnej flaki w kontenerach i zimy niy ma ato pech

  5. To Anka śsiefiutka szaleje.

  6. obóz koncentracyjny dla zwierzat… dobrze ze nie spozywam tej trucizny… to nawet nie jest mieso …

Z kraju