690 680 960

W kraju rusza program rehabilitacji postcovidowej

Minister zdrowia Adama Niedzielski poinformował w piątek, że w Polsce rusza szeroki program rehabilitacji postcovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w piątek prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia dwa polecenia, które umożliwią uruchomienie projektu rehabilitacji osób, które przechorowały COVID-19. Rehabilitacja postcovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

– W Polsce mamy już ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19 – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia i dodaje: – Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia.

Osoby, które przechorowały COVID-19 i są dziś już ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi i kardiologicznymi.

– Zależy na nam szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji postcovidowej – podkreśla Niedzielski. – Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta

Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja postcovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

W zakres rehabilitacji wejdą m.in.:

– kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających
– inhalacje indywidualne
– treningi marszowe
– balneoterapia – wg indywidualnych wskazań
– masaż – wg indywidualnych wskazań
– hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań
– treningi relaksacyjne
– edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia
– leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań
– wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących

(fot. KPRM)

4 komentarze

 1. „Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym.”
  to, że tak mieli przed chorobą to już nieistotne…
  po roku „szalejącej” „śmiertelnej” „pandemii” nie znam nikogo (a znam wiele ludzi – sąsiedztwo, praca, znajomi, rodzina też dalsza itp) kto był zdrowy i ciężko przeszedł covida…
  najwięcej takich przypadków jest w mediach… w mediach pokotem umierają zdrowi młodzi ludzie…

  • 4ta fala z nad piasków magrebu poprzez Hiszpanie się zbliża.. Smiertelnosc%na poziomie dzumy czy afrykańskiego pomoru swin, czekają nas najtrudniejsze chwile w dotychczasowej walce z ta najwieksza zaraza w historii na szczescie jest juz a za chwile bedzie dostepna na każdym kroku, cudowna, najbezpieczniejsa surowica oczywiscie tylko dla chetnych, nie ma i nie będzie przymusu.

 2. Czyli to samo co było, zwykłe zabiegi, tylko teraz z naklejoną metką „covid”. Tak jak z całym wirusem, zwykła grypa z naklejoną metką „pandemia”

 3. Barba pappa fajnie że zdrowie Ci dopisuje i wielu Twoim znajomym ale uwierz, że znam z bliskiego otoczenia -rodziny ,przyjaciół wielu takich niedowiarków jak Ty w stosunkowo młodym wieku, zdolnych, wykształconych, którzy wąchają już kwiaty od spodu po COVID lub szcęśliwie ” wymknęli” się od śmierci po podłączeniu do respiratora.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…