W końcu powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych przy trasie Lublin – Piaski (zdjęcia)

Od ośmiu lat trwa poszukiwanie dzierżawcy Miejsc Obsługi Podróżnych przy trasie z Lublina do Piask. Obiekty te wciąż są zamknięte. W końcu zapadła decyzja o ich budowie, inwestycją zajmie się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga ekspresowa z Lublina do Piask została ukończona w 2012 roku lecz do tej pory nie udało się uruchomić Miejsc Obsługi Podróżnych w Wierzchowiskach i Janówku. Pierwszy przetarg na obsługę czterech MOP-ów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w czerwcu 2011 roku. O ile o dzierżawę MOP-ów w Markuszowie przy trasie Lublin – Kurów walczyło pięć największych firm z branży paliwowej, to o MOP-ami przy drodze do Piask nikt się nawet nie zainteresował.

Za obiekty w Markuszowie BP Europe co miesiąc płaci 94 tys. zł czynszu, dodatkowo oddaje część swoich zysków. W kolejnych przetargach, a było ich już pięć, drogowcy chcieli oddać obiekty w Wierzchowiskach i Janówku nawet za tysiąc złotych miesięcznie. Pomimo tego nie wpłynęła żadna oferta. W obu miejscach znajdują się budynki i stacje paliw, które pozostały po poprzednich właścicielach. Wszystko to z roku na rok coraz bardziej niszczeje.

W końcu jednak ma się to zmienić. Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła poszukiwanie firmy, która będzie świadczyć usługi zarządzania, kontroli i nadzoru nad zaplanowanymi tam pracami. Drogowcy zamierzają stworzyć MOP-y kategorii I, czyli posiadające miejsca parkingowe i toalety. Niebawem ma ruszyć również poszukiwanie firmy, która wykona właściwe prace budowlane. Ich zakres jest spory, gdyż obejmuje rozbiórkę istniejących stacji paliw, budynków oraz obiektów, opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej a następnie realizację właściwych robót związanych z budową miejsc postojowych.

Drogowcy szacują, że realizacja inwestycji będzie trwała od 21 do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy. Jak wyjaśniał nam Krzysztof Nalewajko z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, kiedy MOP-y będą już gotowe, planowane jest ogłoszenie kolejnego przetargu w celu poszukiwania dzierżawcy tego terenu. Będzie on mógł wybudować tam np. stacje paliw czy też punkty gastronomiczne.

(fot. lublin112)

Zobacz również

18 komentarzy

 1. tak się właśnie ostatnio zastawiałem: jakim cudem nikt tego nie przejął. Byłem pewny, że byli właściciele się sądzą lub inna problematyczna sprawa. A tu po prostu nie było chętnych?!

 2. Czas najwyższy.

 3. Coś mi się nie chce wierzyć, że nie było chętnych. Plotki po miejscowościach były zupełnie inne i opłaca za te miejsca miała być ogromna, dlatego lepiej żeby niszczało niż prosperowało. Jak to możliwe, żeby jedynej stacjj na odcinku ponad 20km nikt nie chciał nawet za tak małą sumę? Janówek był zawsze oblegany, więc i zyski niemałe. Ale coś ktoś tutaj nieźle zakręcił :).
  A braku połączenia stacji Janówek z drogami serwisowymi (jedyny wjazd jest od ekspresowki) to paranoja. Wyobrażacie sobie, że po paliwo mieszkaniec tej okolicy musi nadrobić 10 km, chociaż ma do stacji 500 metrów? Gratulacje dla projektantów tej trasy.

  • GDDKiA mówi że chciała 1000zł za dzierżawę. Tylko niech się pochwalą ile chcieli dodatkowo marży ze sprzedaży paliwa. Bo chcieli tyle, że potencjalny najemca musiałby się utrzymać że sprzedaży hotdogów… .
   To cały sekret dlaczego przez 7 lat nikt tego nie wynajął. A teraz nadaje się tylko do wyburzenia.

 4. Zawsze może te kilkaset metrów z buta pocisnąć z karnisterkiem. ;p

 5. Pabloo(oryginał)

  Jedź do De albo Fr, pogadamy.
  A brak MOPa po drodze do Piask to rozbój.

 6. Czyli rozumiem, że stare niedziałające stacje z całym zapleczem w Wierzchowiskach i Janówku zostaną przez 2 lat zburzone, a na ich miejsce powstanie pusty plac gdzie będą szukać tak jak dotychczas dzierżawcy który w ciągu kolejnych lat wybuduje w to miejsce takie stacje tylko nowe? Czy może ja coś pokręciłem?

 7. Jak u Barei.

 8. GDDKiA mówi że chciała 1000zł za dzierżawę. Tylko niech się pochwalą ile chcieli dodatkowo marży ze sprzedaży paliwa. Bo chcieli tyle, że potencjalny najemca musiałby się utrzymać że sprzedaży hotdogów… .
  To cały sekret dlaczego przez 7 lat nikt tego nie wynajął. A teraz nadaje się tylko do wyburzenia.

 9. Chętni byli tylko warunki były zaporowe… nie wiem skąd autor wziął informacje o 1000 zł czynszu bo to jest zwykła bujda :/

  • Zanim się cokolwiek napisze, polecam sprawdzić, czy ma to cokolwiek wspólnego z prawdą. Gdyż później komentarz staje się zwykłą bujdą.

   • Szanowna redakcjo,
    Wrzucanie tego jest niczym wyrwanie czegoś z kontekstu.
    Może na chłopski rozum: ktory inwestor (pomijajac nawet duże koncerny paliwowe) przepusilby taką okazję? Pojedzcie sobie do pierwszego lepszego prywatnego cpnu i zapytajcie wlasciciela ile placi dzierżawy i dlaczego nie bylby zainteresowany tamtymi punktami.

 10. te przetargi o których piszecie już parę dni temu unieważnione ze względu, że oferty wykonawców były za drogie… ale aktualny artykuł :D:D

  • Kłania się czytanie ze zrozumieniem. Unieważniony został przetarg na wykonanie prac. Ten na nadzór jest aktualny. „Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła poszukiwanie firmy, która będzie świadczyć usługi zarządzania, kontroli i nadzoru nad zaplanowanymi tam pracami.”. Następnie „Niebawem ma ruszyć również poszukiwanie firmy, która wykona właściwe prace budowlane”.

 11. Koleiny już wyprostowały , teraz będą parking otwierać – mają rozmach sku…. 🙂

  • Redakcjo czyli według was jest rozpisany nowy przetarg? bo ja na BIPie nie widzę a poprzedni jak pisałem parę dni temu unieważniony. Dla mnie artykuł wprowadzający w błąd. W tym momencie nie trwa „poszukiwanie” wykonawcy. Przydało by się sprawdzić informację jak ktoś pod artykułem prostuje artykuł. Na marginesie jeśli się pojawi kolejny przetarg to też najprawdopodobniej będzie unieważniony bo między ceną oferentów a budżetem na te zadania jest przepaść.

   • Po raz kolejny powtarzam że trwa poszukiwanie wykonawcy. Do początku marca trwa przyjmowanie ofert. Zanim zarzuci się komukolwiek wprowadzanie w błąd, należy sprawdzić czy ma się rację. W materiale wypowiada się również przedstawiciel GDDKiA.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7586zł 0.08%
  • GBP 5.0221zł 0.24%
  • EUR 4.4742zł 0.07%
  • CHF 4.1353zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach