Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

W jednym autobusie znajdowało się 14 osób z fałszywymi dokumentami

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali rekordową liczbę podróżnych, którzy przedstawili do kontroli granicznej fałszywe dokumenty. Wszyscy jechali jednym autobusem.

Tydzień temu na terenie drogowego przejścia granicznego w Hrebennem, do odprawy granicznej na kierunku wjazdowym stawił się autobus, którym podróżowało 17 obywateli Ukrainy.

Podczas kontroli okazało się, że 14 osób zadeklarowało podjęcie pracy w Polsce. Oprócz dokumentów paszportowych, podróżni przedstawili dokumenty potwierdzające ich przyszłe zatrudnienie. W czasie kontroli szczegółowej, mającej potwierdzić ich autentyczność, okazało się jednak, iż są one fałszywe.

Obywatele Ukrainy zostali zatrzymani (10 mężczyzn oraz 4 kobiety) a w ich sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze. Podróżni odpowiedzą teraz za posługiwanie się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami. Czyn ten usankcjonowany jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Co więcej, do tej sprawy zatrzymano również mężczyznę, który był kierowcą kontrolowanego autobusu. Obywatelowi Ukrainy przedstawiono natomiast zarzuty pomocnictwa w przekroczeniu granicy RP wbrew przepisom, co zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Po zakończeniu prowadzenia wobec nich czynności procesowych, obywatele Ukrainy otrzymali również decyzje administracyjne o odmowie wjazdu na terytorium Polski.

(fot. NOSG)

5 komentarzy

  1. No i .uj… nie wjadą przez Hrebenne to wjadą przez Barwinek czy Chyżne;)

  2. jak można nie wpuszczać naszych największych przyjaciół

  3. Ukraina to ten kraj co aspiruje do UE? Totalna korupcja kto był ten wie.

  4. Jeśli ktoś ze wschodu rzeczywiście jedzie do Polski pracować legalnie to wyrobi sobie odpowiednie dokumenty. To nie jest akurat żaden problem czy dla Ukraińców czy innych narodowości dawnego bloku wschodniego.
    Na lewaka zapewne chcą wjechać Ci co mają cos za uszami, albo nieswiadomi, którym ktoś wcisnął kit aby samemu się wzbogadzić na ich niewiedzy.
    Jak widać po niektórych komentarzach u nas też ta swiadomość jest mała i korzeniami sięga pewnie jeszcze poprzedniego ustroju.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo