Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Janowie Lubelskim ruszył program kastracji oraz sterylizacji psów i kotów

Mieszkańcy Janowa Lubelskiego mogą wziąć udział w akcji w której miasto sfinansuje zabieg kastracji lub sterylizacji psów i kotów. Oferta skierowana jest dla osób, które nie mają zadłużenia wobec gminy.

W Janowie Lubelskim rozpoczął się program kastracji, sterylizacji i czipowania psów oraz kastracji i sterylizacji kotów. Celem akcji jest popularyzacja tej najbardziej i humanitarnej metody ograniczenia nadpopulacji zwierząt domowych, w szczególności właśnie psów i kotów, co w efekcie końcowym ma zminimalizować liczbę zwierząt trafiających do schronisk. Co więcej, zwierzęta pozbawione możliwości rozmnażania są spokojniejsze, zmniejsza się u nich poziom niekontrolowanej agresji powodowanej hormonami, a także mniejsze jest ryzyko wystąpienia u nich groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego. Dodatkowym atutem programu jest czipowanie psów co umożliwia ich identyfikację.

O przeprowadzenie takiej akcji wnioskowali sami mieszkańcy, którzy złożyli odpowiedni wniosek do budżetu obywatelskiego a później oddawali na niego swoje głosy. Program przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla osób zameldowanych na terenie Janowa Lubelskiego. Miejsce zamieszkania właściciela zwierzęcia ustala się na podstawie oświadczenia i weryfikowane jest na podstawie prowadzonej ewidencji. Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego. Program nie obejmuje zwierząt rasowych. Z usługi można skorzystać w gabinetach weterynaryjnych „Animal Care” przy ul. Wesołej 29 i „Cztery Łapy” przy ul. Dębowej 49.

Warto pamiętać, że miasto finansuje wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji lub kastracji w narkozie infuzyjnej, zapewnia psu lub kotu opiekę pooperacyjną do czasu wybudzenia z narkozy, podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku oraz wizytę kontrolną obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów. Program nie obejmuje zabiegów przygotowujących zwierzę do zabiegu w postaci np. odrobaczenia, szczepienia czy też odpchlenia, opieki stacjonarnej po wykonaniu zabiegu ani dodatkowego leczenia w razie nieprzewidzianych powikłań wynikających np. z samookaleczenia się zwierzęcia z powodu niedopilnowania przez właściciela. Co ważne, mieszkańcy posiadający nieuregulowane zobowiązania finansowe wobec gminy nie mogą wziąć udziału w programie. Akcja będzie prowadzona do 31 grudnia 2019 r. lub do wyczerpania środków finansowych, przeznaczonych na ten cel.

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Kiedy będzie kastracja pedofili bez znieczulenia??

  2. Facet prawdziwy

    Bimmer szykuj się…