Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

W Hrubieszowie wybudują zalew. O potrzebie realizacji tej inwestycji mówi się już od 20 lat

Na łąkach między rzeką Huczwą a Osiedlem Jagiellońskim w Hrubieszowie powstanie zalew. Będzie on miał powierzchnię około 20 hektarów.

W poniedziałek w Hrubieszowie przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Gminy Hrubieszów, podpisali porozumienie dotyczące współpracy przy budowie zalewu. W wydarzeniu brał udział także wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik. Zbiornik wodny zaplanowany został na rzece Huczwa, na terenach między centrum miasta a osiedlem Jagiellońskim.

Obie strony zobowiązały się do wspólnych działań związanych z realizacją tej inwestycji, której głównym celem ma być przeciwdziałanie skutkom suszy oraz powodzi. Jak wskazywano, ma to ogromne znaczenie zarówno dla ochrony mienia i przyległych gruntów, jak również kształtowania zasobów wodnych.

Na temat budowy zbiornika mówi się już od ok. 20 lat. W 2018 roku padły deklaracje o nieodpłatnym przekazaniu gruntów pod inwestycję. Projekt został też wpisany na listę przedsięwzięć w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku. To oznacza dla miasta możliwość starania się o dodatkowe możliwości finansowania tego przedsięwzięcia.

Zalew ma mieć powierzchnię ok. 20 ha. Co ważne, będzie on pełnił również funkcje rekreacyjne. Dzięki temu mieszkańcy Hrubieszowa nie będą musieli już jeździć nad wodę do sąsiednich powiatów. Jak wskazywała burmistrz Marta Majewska, obiekt ten z pewnością będzie stanowił również ważny impuls dla rozwoju turystyki. Realizacja inwestycji ma kosztować 30 mln zł. Planowany termin oddania zalewu do użytku, to koniec 2026 roku.

(fot. LUW)

3 komentarze

  1. nieźle,30 baniek na jakieś bajoro dla plebsu

  2. Zachodnia obwodnica, Zalew
    nowa droga 844

    pięknie

Z kraju