Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

W czwartek do Lublina przyjedzie prezydent Andrzej Duda. Weźmie udział w Kongresie Trójmorza

Ponownie, gościem odbywającego się w Lublinie Samorządowego Kongresu Trójmorza będzie prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu uczestniczy około tysiąca uczestników z ponad 20 krajów Europy.

W środę, w Lublinie, rozpoczął się Samorządowy Kongres Trójmorza. W wydarzeniu uczestniczy około tysiąca uczestników z szeregu krajów Europy, w tym wchodzących w skład zrzeszenia: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier. Debata dotyczy przyszłości i wyzwań, przed jakimi stoją poszczególne regiony. Wśród poruszanych tematów jest m.in. sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo energetyczne, transport oraz rozwój infrastruktury.

Kluczowym celem Kongresu jest wzmocnienie współpracy międzyregionalnej oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. Inicjatywy, takie jak Sieć Uniwersytetów Trójmorza oraz Sieć Regionów Trójmorza, które powstały dzięki poprzednim edycjom Kongresu, stanowią dowód na to, jak wiele można osiągnąć, działając wspólnie. Łącznie, w ramach Kongresu, przewidziano blisko 30 paneli tematycznych. Głos zabierze 150 prelegentów.

– W ubiegłym roku Kongres zgromadził ponad 1500 uczestników z 25 krajów oraz 240 wybitnych prelegentów, którzy dzielili się swoimi wizjami i strategiami na przyszłość. Tegoroczna edycja obiecuje równie wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny, z licznymi debatami, panelami dyskusyjnymi i warsztatami poświęconymi najważniejszym kwestiom, takim jak: rozwój infrastruktury transportowej, zwłaszcza w kontekście trasy Via Carpatia, bezpieczeństwo energetyczne, transformacja sektora energii, możliwości współpracy regionów z państw stowarzyszonych – Mołdawii i Ukrainy czy kultura jako narzędzie łączenia narodów. Dyskusje tegorocznego Kongresu koncentrować się będą wokół wpływu sztucznej inteligencji na różne obszary życia społecznego: od bezpieczeństwa, poprzez medycynę aż do nauki i edukacji – wyjaśnia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Ważnym elementem Kongresu są spotkania przedsiębiorców w ramach Forum Gospodarczego. Seminaria będą poświęcone inteligentnym specjalizacjom, takim jak żywność wysokiej jakości, zielona gospodarka, zdrowe społeczeństwo, cyfrowe społeczeństwo, technologie materiałowe, procesy produkcyjne i logistyczne. W ramach Forum Gospodarczego zaplanowany jest także specjalny panel o roli kobiet w biznesie, a także strefa wystawiennicza, spotkania B2B i Akademia Biznesu.

W czwartek, w drugim dniu Samorządowego Kongresu Trójmorza, wydarzenie odwiedzi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Planowane jest także wystąpienie głowy państwa. Przypomnijmy, w ubiegłym roku, prezydent dokonywał otwarcia Kongresu.

69 komentarzy

 1. Prezydent PiS-u i jej wyznWców, niestety ale w Europie nikt nie znaczy i nikt się z nim nie liczy… Na krajowym podwórku stara się pokazywać, szykując się do czasu po prezydenturze. Tylko w PiS nie zdobędzie poparcia, a paru innych czeka na niemoc i upadek prezesa. A właśnie, polecam poczytać w necie; śledztwo Buś.., to dla tych co chcą wiedzieć prawdę o małym wodzu. W Warszawie i wielu miejscach jest to znana wiedzą i pwwnych środowiskach. A w PiS jest jeszcze więcej takich..

 2. I znowu będzie bredził i ośmieszał Polskę, Może lepiej niech zajmie się czytaniem książki Izabeli Pek „Noce z Dudą”

 3. a gdzie on tu morze widzi ?
  chociaż u niego wszytko możliwe bo sie cały czas uczy

 4. O Boże….

 5. Najlepszy prezydent w dziejach Polski.

  • No jak to, Lechu był ponoć najlepszy

  • w podpisywaniu i ułaskawianiu bylekogo na pewno

  • W ośmieszaniu Polski w Europie i na Świecie to napewno. Błazen co nic nie potrafi ,tylko podpisywać byle co albo wypuszczać z pierdla przestepcow-ziomeczkow. Największa niedojda w dziejach

 6. Władze Gdańska żądają od NSZZ Solidarność usunięcia z budynku związkowego baneru „Zatrzymaj Zielony Ład”-bo jest sprzeczny z uchwałą krajobrazową. Za to nie przeszkadza wiszący w centrum wielki baner z Kubą Wojewódzkim. Przykład związku władzy, ideologii i służby obcym interesom.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport