Pogarsza się sytuacja na rzekach w regionie AKTUALIZACJA

Wysoka temperatura powoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i spływ wód roztopowych, co sprzyja dużym wzrostom stanów wody. Minionej doby na rzekach w regionie odnotowano kolejne wzrosty poziomu wód.

Trudna sytuacja panuje na większości rzek w Polsce. Wysoka temperatura powoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i spływ wód roztopowych co sprzyja dużym wzrostom stanów wody, również na rzekach w woj. lubelskim.

Tylko minionej doby na Wiśle w Annopolu o 30 cm, a w Puławach o 23 cm. Nadal na Bugu przekroczony jest stan ostrzegawczy, a na stacjach pomiarowych w Dorohusku i Włodawie odnotowano kolejne kilkucentymetrowe wzrosty minionej doby. Nieznacznie wzrósł także poziom wody w Bystrzycy. W miejscach, gdzie jest znaczna pokrywa lodowa mogą tworzyć się zatory, które będą podpiętrzać stany wody.

W kraju najgorsza sytuacja hydrologiczna jest na Wiśle w rejonie Włocławka. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej przekroczony jest stan alarmowy, w Wyszogrodzie aż o 40 cm. Kolejne dni niestety nie przyniosą poprawy.

AKTUALIZACJA 22.02.2021 r.

Jak wynika z danych przekazanych przez Wody Polskie, poziom Wieprza w niedzielę 21.02.2021 r. wyniósł 283 cm a nie 383 cm jak podał Lubelski Urząd Wojewódzki na swojej oficjalnej stronie. W związku z tym poziom wody został skorygowany do wartości 283 cm, pierwotnie zaś wynosił 383 cm. Na stacji pomiarowej Lubartów odnotowano więc spadek o 23 cm.

(fot. lublin112.pl – ilustracyjne)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Jasny Gwint !!!

  Spokojnie… przyjdzie czas, że na suszę będą narzekać
  Taki mamy klimat…

 2. Kierować wodę na tereny zalewowe i zbiorniki retencyjne, kaźdemu dać beczki po śledziach , tam gdzie wino dojrzewa rozdać a beczki na wodę przeznaczyć , wszystkie pojemniki uzupełnić by się woda nie marnowała , moźna moźna? Zagospodarować i dołoźyć starań , kaźdy kto będzie zgodnie z wytycznymi gospodarował i łapał wodę , nagrodzić po 5000 tyś😎😎

  • Tak jest. Zamiast walki z powodzi wałami, co stary i nieskuteczny sposób, określić terenu zalewowe. Itd. to cały złożony system.
   Jedna uwaga do przedmówcy: 5000 tys zł to 5 mln złotych. Miałeś na myśli 5000 zł. 😉

 3. W Orzechowie za uscimowem jest zbiornik właśnie na taka wodę tylko tam ciągle jest woda bo dzierżawia jako gospodarstwo rybackie a ludzie niech się martwia

  • Jak Ty to położenie „W Orzechowie za uscimowem” określasz?
   Przez Nowy i Stary Orzechów przebiega DW820, Nowy i Stary Uścimów jest na zachód od DW820, nijak za ani przed Orzechowem.
   Zbiornik o którym prawdopodobnie piszesz, to Jezioro Tomaszne.

 4. przecież wspaniały rzond nad wszystkim panuje

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą