Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

W „Chatce Żaka” rusza kolejna festiwalowa impreza piosenkarska: „Bakcynalia 2021”. Nie przegap tej okazji!

W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” (ul. Idziego Radziszewskiego 17) w dniach 5-7 listopada (piątek – niedziela) będzie odbywał się XXXV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej. W tym roku oprócz koncertów zostały zaplanowane m. in. spacer po Lublinie i bakcynaliowe Spotkania z Podróżą.

Przez wiele lat swojego istnienia, a w szczególności w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, „Bakcynalia” stanowiły wręcz ostoję dla różnych niezależnych twórców, były okazją do zaistnienia niezależnej twórczości kabaretowej i literackiej. Każdego roku organizatorzy przypominają tę dawną tradycję, bowiem nurt piosenki i kabaretu politycznego był obecny w czasie każdej z edycji. Albowiem piosenka „niepokorna” odgrywała olbrzymią rolę edukacyjną w ówczesnym życiu Polaków, a dla młodych stała się stałym elementem studenckiego życia kulturalnego.

– „Bakcynalia” to już od 1972 roku nieodłączna część Chatki Żaka – przypomina Izabela Pastuszko, dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka. – Wręcz trudno sobie wyobrazić lubelską jesień bez tego festiwalu. Bogdan Bracha – kurator naszej linii Lifestyle i Agnieszka Matecka-Skrzypek po raz kolejny zadbali o bogaty i różnorodny program wydarzenia, od wystąpień muzycznych aż po spacer po Lublinie. Serdecznie zapraszamy zarówno stałych fanów festiwalu jak i tych, którzy dopiero o nim usłyszeli. Gwarantujemy, że każdy będzie usatysfakcjonowany – dodaje.

W piątek o godzinie 19.00 wystąpi Marta Kania, laureatka festiwalowego konkursu z 2020. Wokalistce będzie towarzyszył gitarzysta Łukasz Szymański. Jako drugi tego dnia zagra Browar Żywiec wędrujący z piosenką po Krainie Łagodności od ponad czterdziestu lat. Prawie równolegle, o godz. 20.00 na Małej Sali Widowiskowej organizatorzy zapraszają na koncert „Bakcynalia XXI”, prezentujący piosenką studencką dwudziestego pierwszego wieku. Wystąpią dwie kapele B6 i 6BM.

W sobotę natomiast od 14.00 będą odbywały się przesłuchania konkursowe, a o 19.00 rozpocznie się koncert finałowy, podczas którego wystąpią: SETA, Marek i Michał Andrzejewscy oraz EKT Gdynia. Wszyscy artyści to legendy tego nurtu. Podczas Koncertu Finałowego widzowie poznają też laureatów konkursu.

– Bakcynalia są bardzo mi bliskim festiwalem, bo debiutowałem na nim będąc studentem wspomina z nostalgią Bogdan Bracha, organizator festiwalu, kurator linii programowej Lifestyle w Chatce Żaka. – Po wielu latach włączyłem się w jego organizację. Bakcynalia są ogniwem łączącym kulturę studencką sprzed lat i tę z XXI wieku. W tym roku  zagrają legendy piosenki studenckiej i  turystycznej: SETA, Browar Żywiec czy EKT Gdynia, ale znajdzie się też miejsce dla młodych lubelskich artystów grających muzykę autorską: B6 i 6BM. Jesteśmy też bardzo ciekawi młodych muzyków biorących udział w bakcynaliowym konkursie

Jednak „Bakcynalia” to nie tylko muzyka. Od piątku będzie można oglądać wystawę fotografii Dawida Nowakowskiego. W niedzielę o godz. 14.00 został zaplanowany spacer po Lublinie , którego trasa wiedzie od Zamku po Chatkę Żaka, gdzie o godz. 17.00 rozpoczną się „Przez Świat. Spotkania z podróżą”. W ramach spotkań Marek Świtacz opowie o Indochinach, a Łukasz Bajda o Bieszczadach, prezentując najnowszą książkę „Bieszczady – to, co najważniejsze”.

Darmowe wejściówki na „Przez Świat. Spotkania z podróżą” – https://app.evenea.pl/event/bakindochiny/

Darmowe wejściówki na B6 i 6BM –  https://tiny.pl/9wffl

Bilety na pozostałe koncerty (Marta Kania, Browar Żywiec, SETA, Laureaci Koncertu Konkursowego, Marek i Michał Andrzejewscy, EKT Gdynia) – https://ekobilet.pl/srka

Pełny program dostępny jest na stronie internetowej ACKiM UMCS Chatka Żaka: www.ack.lublin.pl

(fot. mat. org. tekst Leszek Mikrut)

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112